Německou pomoc nikdo neoslavuje. Italové vidí jako zachránce Čínu

Ilustrační foto (youtube)

Ilustrační foto | FOTO: youtube

Německo poslalo do Itálie stovky dýchacích přístrojů. Ale v myslích mnoha Italů se zahnízdila představa, že jim pomohla jen Čína a Rusko.

Když přistála letadla se zdravotnickým materiálem z Číny, ministr zahraničí Luigi Di Maio se o svou radost v reálném čase podělil na sociálních sítích a osobně stál u přistávací dráhy. Přílet dvou nákladních letounů italského letectva s přibližně sedmi tunami zdravotnického vybavení z Německa, včetně ventilátorů naléhavě potřebných v severní Itálii, byl ve středu a ve čtvrtek v Římě a Miláně téměř bez odezvy a publicity. Aspoň že ministr obrany Lorenzo Guerini poděkoval „německým přátelům a spojencům za jejich podporu v tuto chvíli velké potřeby“.

Italská veřejnost si však myslí, že jejich země, která se nachází v nejhorší krizi od nepaměti, byla opuštěna nejbližšími přáteli v Evropě. „Budeme si to pamatovat,“ napsal před týdnem Gianluca Di Feo, zástupce šéfredaktora levicově liberálního a vůči Evropě vstřícného deníku La Repubblica. Po telefonickém rozhovoru mezi premiérem Giuseppem Contem a spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou 12. března byl zrušen zákaz vývozu zdravotnického materiálu. Německá pomoc se teď do Itálie dostává. Jenže s ní není spojena tak hlučná propaganda, jako je tomu u příletu letadel se zdravotnickým materiálem a personálem z Číny a Ruska.

()

Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier v pátek napsal ručně psaný dopis italskému prezidentovi Sergio Mattarellovi, aby poškozené vztahy napravil. V dopise Steinmeier italského prezidenta ujistil o „solidaritě svých krajanů“ v této „mimořádně obtížné situaci“ pro Itálii. Mattarella ve své podobně psané odpovědi ze soboty „drahému příteli Frankovi-Walterovi“ napsal, že on a spolu s ním celá Itálie byli „velmi vděční za solidaritu projevenou a realizovanou Německem“.

Dohoda mezi ministerstvy zdravotnictví obou zemí o dodávkách zdravotnického materiálu z Německa do Itálie byla také podle Mattarelly „velmi důležitá jako znamení hlubokého přátelství mezi našimi zeměmi“.

Režimy v Rusku a Číně ovšem pilně pracují na své propagandě a je zřejmé, že se jim podařilo ovládnout část veřejného mínění ve více zemích.

(FAZ.net)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]