Letadlo s rychlotesty na koronavirus už dorazilo do Česka

Twitter

Na vojenském letišti Praha-Kbely přistál v noci na dnešek krátce před 2:30 vojenský speciál, na palubě měl 150 tisíc rychlotestů na nový typ koronaviru. Přivezl je z čínského Šen-čenu. Testy budou ráno rozvezeny do distribučních míst. Určeny budou mimo jiné pro obyvatele míst, která byla kvůli nákaze koronavirem uzavřena, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Další budou vyhrazeny pro testování policistů, vojáků či hasičů nebo pro velké nemocnice. Pomůcky z kbelského letiště přepravují dva policejní vrtulníky.

Česko chce z Číny v příštích dnech dopravit i další zdravotnický materiál, především respirátory, roušky či ochranné obleky. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by v neděli mělo být do Česka velkokapacitním ukrajinským letadlem přepraveno 30 milionů roušek. Určeny budou i pro obyvatelstvo. Podle Hamáčka ve chvíli, kdy budou rozdány, začne platit povinnost roušky nosit. Další zdravotnický materiál by měla přepravit soukromá letadla. Vojtěch v úterý podepsal příslušnou smlouvu se Smartwings a Czech Airlines. Hamáček novinářům řekl, že by již měla být vyřízena veškerá potřebná povolení a letadla by mohla vzlétnout ještě dnes.

Armádní Airbus A-319 odletěl do Číny v pondělí ráno s mezipřistáním v ruském Novosibirsku. Z Šen-čenu odstartoval v úterý po poledni středoevropského času. Na letišti na něj čekali ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ministr vnitra Hamáček a ministr zdravotnictví Vojtěch.

Z kbelského letiště byly rychlotesty pro zdravotníky expedovány dvěma policejními vrtulníky. „Zároveň přepraví ochranné pomůcky pro policisty a hasiče na Moravě. Ostatní regiony zavážíme po silnici už od brzkých ranních hodin,“ informovala policie na Twitteru kolem 08:00.

Úkolem pilotů bylo z Číny přivézt testy, které jsou určeny pro rychlé zjištění, zda lidé s podezřením na nákazu koronavirem jsou skutečně infikováni. Podle Vojtěcha jsou výsledky testů k dispozici zhruba za 20 až 25 minut, zatímco dosud používané testování  přináší výsledky až asi po šesti hodinách. Výrazně by se tak podle něj měl zvýšit počet otestovaných lidí. Ministr upřesnil, že dnes byla dovezena první dodávka, další je objednána. Za 100 tisíc testů Ministerstvo zdravotnictví zaplatilo zhruba 14 milionů korun, dalších 50 tisíc testů zaplatilo Ministerstvo vnitra. Dopravu zajistilo Ministerstvo obrany.

Pokud podle Vojtěcha rychlotest ukáže pozitivní výsledek, s velkou pravděpodobností je verdikt správný. Pokud ale nákazu neodhalí, je tu podle něj možnost takzvané falešné negativity, tedy že pacient koronavirem ve skutečnosti nakažen je. K takovým pacientům se bude přistupovat individuálně podle jejich příznaků, řekl.

Materiál byl po přistání dezinfikován a poté převezen do Sedlčan do skladu Správy státních hmotných rezerv. Podle Metnara letadlo přivezlo 142 krabic o váze přibližně 6,5 tuny. Poznamenal, že povolení pro letadlo vyjednal premiér Andrej Babiš (ANO) s čínským velvyslancem. Po seznámení s tím, jak testy fungují, budou rozvezeny na distribuční místa a následně do velkých nemocnic či do míst s karanténou. „Protože tam potřebujeme protestovat místní populaci,“ řekl Vojtěch.

Třetinu nákladu dostalo zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra, které bude testovat policisty, vojáky, hasiče a celníky. Podle Hamáčka se jejich rychlým testováním předejde problémům v těchto sborech.

Česko chce z Číny letecky přepravit i další zdravotnický materiál. Podle Hamáčka by v neděli mohlo být převezeno 30 milionů roušek. Přepravu zajistí velkokapacitní ukrajinský letoun An-124 Ruslan, který si podle Metnara ČR najme v rámci aliančního programu strategické přepravy. Naplánovány jsou poté ještě další dva lety tohoto stroje. Další lety pak zajistí aerolinky Smartwings a Czech Airlines. Hamáček řekl, že všechny formality by již měly být vyřízeny, zkontrolovat to chce ještě dnes ráno. Poté by letadla mohla odletět. Podle dřívějších informací by mohlo jít o sedm letů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner