Letná má smysl. Situace v zemi je horší než v červnu

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Třistatisícová demonstrace v červnu na Letné byla dosud vrcholem delšího protestního hnutí, kterým výrazná a především aktivní část veřejnosti dávala dosud najevo, že nesouhlasí s destrukcí demokracie, kterou provádí svými praktikami premiér a miliardář Andrej Babiš. Tato demonstrace se konala ještě v době, kdy byl premiér trestně stíhanou osobou pro dotační podvod v kauze své luxusní farmy Čapí hnízdo, na jejíž stavbu si nechal přispět z peněz Evropské unie. Tím byla situace přehlednější a jasnější.

Odložení trestního stíhání státním zastupitelstvím v Praze Babišovy praktiky zakrylo a znejasnilo. Přitom podstata zůstává stejná, ne-li horší, neboť nevíme, jaké zákulisní akce toto rozhodnutí provázely. Babiš k nim má jakožto šéf exekutivy příležitostí více než dost. Stejně tak bylo shozeno ze stolu rozhodnutí obecního úřadu v Černošicích, že je premiér ve střetu zájmů, což je korupční situace, která vylučuje, aby zastával státní funkce. Toto rozhodnutí zrušil středočeský krajský úřad, který ovládá Babišovo hnutí ANO. Babiš je tedy formálně čistý, přitom jen deset procent jeho skandálů by dříve stačilo na demisi premiéra.

Rozdíl oproti éře před Babišem spočívá v tom, že Babiš ovládá média a veřejnost nemá dostatečnou sílu kontrolovat moc a dosáhnout nápravy. Dále za Babišem stojí proruský prezident Miloš Zeman a protievropské a protidemokratické síly v poslanecké sněmovně. Komunistická strana, jejíž režim byl v Listopadu 89 poražen, se díky podpoře Babišovy vlády dostala opět k účasti na moci.

Tato situace je alarmující a v evropském měřítku zcela nevídaná. Babiš poškozuje demokracii, právní řád, pověst země v zahraničí a dělá si z České republiky svůj privátní majetek. Pomáhá mu v tom celá řada kariéristů, bývalých komunistů a estébáků a dále demoralizovaná část novinářského a úřednického stavu.

S tímto stavem se nesmíme smířit. Dnešní Letná má smysl, protože situace v naší zemi se zhoršuje tím, jak se Babišova moc dále upevňuje.

Více o třiceti letech od revoluce si můžete přečíst ve speciálu Revue FORUM. Věnujeme se našim prezidentům, premiérům, největším úspěchům i kauzám. Oslavte svobodu s námi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]