Letní dovolená v zahraničí je málo pravděpodobná, bojí se ve Spojeném království

Ilustrační foto  (Pixabay/Free-Photos)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Free-Photos

Letní dovolená v zámoří je „krajně nepravděpodobná“, a to kvůli riziku, že cestovatelé přivezou zpět do Spojeného království mutace koronaviru, uvedl vědec z vládního poradního orgánu. Spojené království čelí „skutečnému riziku“, pokud lidé cestují do zahraničí, dodal doktor Mike Tildesley.

Podle zprávy BBC.com nejsou v současné době zahraniční dovolené povoleny a vracející se turisté musí být umístěni do karantény. Ministr dopravy Grant Shapps řekl, že „je příliš brzy na to říct“, kdy budou povoleny dovolené v zahraničí. Podle současného plánu uvolňování omezení by prvním dnem, kdy by lidé z Anglie mohli trávit dovolenou v zahraničí, mohl být 17. květen.

FORUM 24 (archiv)

Lidé mohou v současné době cestovat do zahraničí z omezeného počtu důvodů, jako je vzdělání nebo práce, přičemž každý musí vyplnit formulář „Prohlášení k cestě“, kde se uvádí důvod pro opuštění země.

Vládní pracovní skupina podá 12. dubna premiérovi Borisi Johnsonovi zprávu o tom, kdy a jak bude možné obnovit mezinárodní cestování.

Národní klinický ředitel skotské vlády Jason Leitch prohlásil, že zahraniční letní dovolené v Evropě vypadají „méně pravděpodobně“, protože covidová čísla v některých zemích jsou „důvodem k obavám“.

Doktor Mike Tildesley, člen vládní Vědecké pandemické chřipkové skupiny pro modelování, soudí, že je nebezpečí, že by rekreanti mohli zanést zpět do země varianty koronaviru, jako je třeba ta z Jižní Afriky. Ty mohou být odolnější vůči současným vakcínám. V pořadu BBC Radio 4’s Today doktor Tildesley řekl: „Myslím, že mezinárodní cestování v létě je pro průměrného rekreanta bohužel velmi nepravděpodobné.“

„Myslím si, že podstupujeme skutečné riziko, pokud by se v červenci a srpnu spousta lidí vydala do zámoří, protože by mohli přivézt do země více těchto nových variant. Skutečně nebezpečné by bylo, pokud bychom ohrozili naši očkovací kampaň tím, že budeme mít tyto varianty, u kterých vakcíny nefungují tak účinně a budou se šířit rychleji.

Možná bude třeba zvážit budoucí vakcinační kampaně, abychom se vypořádali s budoucími variantami, ale čím déle budeme moci bránit jejich šíření…, tím lépe,“ dodal doktor Tildesley.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]