Léto se mění v podzim. Měsíční předpověď ukazuje, o kolik se ochladí

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Už za osm dní začíná kalendářní podzim. A postupný přechod ke studenějšímu počasí signalizuje i měsíční výhled počasí, který vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ochlazení bude ale podle dlouhodobé předpovědi v následujících čtyřech týdnech pozvolné, rozhodně to nevypadá na skokový propad teplot, výhled slibuje spíš babí léto. Přesto už je pomalu čas vytáhnout ze skříní teplejší oblečení, hlavně ráno či večer přijde vhod.

„Období příštích čtyř týdnů předpovědi (od 13. září do 10. října) jako celek očekáváme teplotně průměrné až nadprůměrné, srážkově průměrné. Teplotně očekáváme první dva týdny předpovědi (od 13. do 26. září) mírně nadprůměrné, třetí a čtvrtý týden předpovědi (od 27.září do 10. října) průměrné,“ začíná dlouhodobá předpověď počasí.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Co to znamená v praxi? „Týdenní průměry nejvyšších denních teplot očekáváme v prvním týdnu předpovědi kolem 22 °C, v dalších týdnech budou postupně klesat, ve čtvrtém týdnu předpovědi (od 4. října) je předpokládáme kolem 16 °C. Předpokládané týdenní průměry nejnižších nočních teplot budou také zvolna klesat z 11 °C v prvním týdnu předpovědi na šest stupňů Celsia ve čtvrtém týdnu období,“ nastiňují meteorologové postupné ochlazování.

Pokud jde o množství srážek, tak všechny následující čtyři týdny by se měly vejít do dlouhodobých průměrů a nutnost využívat deštníky či pláštěnky tak s největší pravděpodobností nebude nijak intenzivní. Z údajů a grafů, které experti k měsíční předpovědi počasí přiložili, vyplývá, že srážky by se ani v jednom z těchto týdnů v průměru neměly přehoupnout přes 20 milimetrů, potenciálně nejdeštivější je týden od 27. září, kdy může v krajním případě spadnout i lehce přes 30 milimetrů deště.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]