Letošní Noc kostelů navštíví 9. června Tomáš Halík, Dominik Duka i Jiří Strach

(Česká televize)

FOTO: Česká televize

V pátek 9. června proběhne v České republice již 9. ročník Noci kostelů, akce, při níž jsou ve večerních a nočních hodinách zdarma zpřístupněny stovky chrámů, kostelů a modliteben po celé republice. Návštěvníci budou mít možnost navštívit i jindy nepřístupná místa, kostelní sakristie či klášterní zahrady. V mnoha kostelech si budou moci vyzkoušet hru na varhany, sestoupit do podzemních krypt, navštívit přednášky, výstavy, koncerty nebo divadelní představení. Velký zážitek slibuje i tradiční Pouť světla přes Karlův most. Tu mohou lidé absolvovat s hořící svící v ruce z kostela sv. Tomáše na Malé Straně, přes Karlův most, do kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí. Úplnou novinkou bude vltavský ponton František, který organizátoři nazývají Zakotveným kostelem. Po celý večer tam budou probíhat diskuse svatovítského kanovníka Tomáše Rouleho např. s Tomášem Halíkem, Dominikem Dukou či režisérem filmu Anděl Páně Jiřím Strachem.

Do Noci kostelů se po mimořádném úspěchu z loňska symbolicky zapojuje i věznice Příbram, a to celodenním programem v prostorách zdejší vězeňské kaple. Letos budou přednášky a diskuse vedeny na téma Spiritualita versus závislost. V prostorách věznice proběhne také fotografická výstava Člověk a víra. Mnoho kostelů a modliteben se letos rozhodlo přenést akci na celý den, čímž jsou přístupni také školám, pro které jsou na mnoha místech připraveny od rána speciální workshopy a divadelní představení.

Noc kostelů vznikla v roce 2001 v Německu, Česko se připojilo 29. května 2009, kdy proběhl první ročník. Tehdy se akce zúčastnilo 35 kostelů. Po osmi letech se letošního ročníků účastní už více než 1500 kostelů a chrámů, v posledních dvou letech bylo odhadováno kolem půl milionu návštěv.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]