Letuška radí, na která místa na palubě si dát pozor a na co by v letadle nikdy seháhla

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Cestování s leteckými společnostmi je vyhledávaným způsobem dopravy. Je rychlé, pohodlné a téměř vždy i komfortní. Jak se ovšem ukazuje, mnohdy se může stát i noční můrou, o níž zprvu nemáme ani ponětí. Zpověď bývalé letušky pro britská média může některé cestující vyděsit.

Stalo se zvykem, že bývalé zaměstnankyně leteckých společností popisují zážitky, které během své služby v letadlech zažily. Některé radí, jak si za pomoci drobných dárečků zajistit lepší sedadlo, jiné naopak varují třeba před některými potravinami, které můžete od palubního personálu získat.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Jane Hawkesová, odbornice na cestování a bývalá letuška, se rozhodla promluvit o čistotě v letadlech, s nimiž měla co do činění. Podle ženy s bohatými zkušenostmi z cestování letadlem, je to s hygienou možná ještě horší než jsme si představovali v nejčernějších snech.

Bývalá letuška varuje nejprve před přílišnou důvěrou cestujících. Jak uvádí, existuje v letadle mnoho míst, která se neuklízí tak často, jak by si zasloužila. Proto Jane radí, aby si každý bral na palubu vlastní antibakteriální ubrousky, kterými závadná místa otře. 

„Bez ohledu na třídu, kterou letíte, jsou některé části letadla špinavější než jiné. Nejsou to však toalety, jak byste očekávali,” překvapila Jane a hned označila místo, které si zaslouží zvláštní pozornost. “Tácy na opěradlech sedadel jsou místem pro velký výskyt bakterií,” varuje bývalá letuška. „Podnosy na opěradlech sedadel se mezi nástupem do letadla běžně nečistí, zejména při krátkých přestupech,“ vysvětlila.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Pokud si ovšem někdo myslí, že tácy jsou znečištěny jen například drobky či rozlitými nápoji, Jane ho vyvede z omylu. „Místo toho, aby si tam předchozí cestující odložil nápoje a svačinu, mohl tam vyměnit pleny svému dítěti nebo na tom tácu spát,“ říká.

„Otřete také opěrky sedadel a hlavy, pokud sedíte v uličce. Nikdy nevíte, jak “čisté” ruce se jich mohly dotknout, než jste nastoupili,“ dodává Jane.

Zároveň varuje také před kapsami na zadní straně sedadel, které často slouží jako odpadkový koš. „Dávejte si pozor na kapsy na opěradlech sedadel, které mohou být plné použitých kapesníků či nedojezeného jídla. Vnitřní prostory se špatně čistí, takže by se mohly stát hájemstvím bakterií a plísní,” varuje Hawkesová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články