Markéta Pekarová Adamová není levicová politička. Ve hře budou spíše osobní animozity

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová  (Markéta Pekarová Adamová)

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | FOTO: Markéta Pekarová Adamová

Jak poškodit pravicového politika či političku? Tvrdit o něm, že je levicový. Přesně touhle cestou se vydala předsedkyně oblastního sdružení ODS městské části Praha 8 Vladimíra Ludková. Pokud ještě něco může zhatit předvolební koalici občanských demokratů, TOP 09 a KDU-ČSL, tak jsou to podobné osobní animozity, jaké předvádí Ludková.

V obecném povědomí dnes nepanují žádné pochybnosti o tom, že TOP 09 je pravicová strana. Předseda jejího poslaneckého klubu Miroslav Kalousek je nejvýraznějším pravicovým politikem u nás a stejně tak Markéta Pekarová Adamová stojící v čele Topky je představitelkou pravice v České republice. Přesto šéfka ODS na Praze 8 Vladimíra Ludková v rozhovoru pro MF DNES hovoří o levicové rétorice předsedkyně TOP 09, kterou údajně předvádí v různých bonmotech.

Eric Drooker

Žádné přesvědčivé příklady ovšem nedává. Ludková v rozhovoru pro Mladou frontu DNES pouze uvádí: „Její poslední, že vezmeme Hradu osmnáct milionů a dáme je umělcům, asi ukazuje, jaká může být spolupráce s Markétou Pekarovou Adamovou. Upřímně se jí děsím, protože její názory jsou pro mě levicové. Vybavuji si třeba její hlášku z dob působení na radnici Prahy 8, když jsme debatovali o různých projektech. Tehdy často říkala, že ona je především evropským občanem a chce hájit práva evropského občana. Já jsem ale Češka a vstupovala jsem do politiky, abych hájila zájmy českých občanů,“ zdůrazňuje Vladimíra Ludková.

Předsedkyně oblastního sdružení občanských demokratů na Praze 8 má zjevně zmatek v tom, co jsou levicové a co pravicové názory. Snižovat výdaje státu a osekávat rozpočty úřadům, kam patří i prezidentská kancelář, je samozřejmě pravicové. Nedává vůbec žádný smysl označovat to za levicovou rétoriku.

Pravicové škrty ve výdajích státu

V první řadě je však dobré podívat se na to, co přesně Markéta Pekarová Adamová napsala: „Lidé padají kvůli krizi na hubu, ale stát bobtná. Takhle to dál nejde. Ve Sněmovně teď řešíme státní rozpočet, takže navrhujeme snížit konkrétní položky ve státních výdajích o 30 miliard korun. A protože zbytečně narostly i výdaje Hradu na soudy, které pravidelně prohrává, a zvýšil se počet pyžamových dní prezidenta v Lánech na úkor veřejných vystoupení, jsem přesvědčená, že to jeho kancelář příští rok snadno zvládne i bez těch necelých 18 milionů korun, které hodláme z hradních účtů převést ve prospěch živého umění. Lidé v kultuře si na rozdíl od té hradní sebranky totiž peníze zaslouží,“ uvedla předsedkyně TOP 09 na své facebookové stránce.

Tahle rétorika je rozhodně pravicová. Navíc zmiňovaná podpora živého umění by s největší pravděpodobností směřovala k živnostníkům, což také není nic levicového, byť je pravda, že echt pravicové by bylo jít spíše cestou snižování daní.

A co se týče evropanství, to se ve skutečnosti s hájením zájmů českých občanů v žádném případě nevylučuje, naopak jde to ruku v ruce. Kromě toho stačí si připomenout, že častá kritika Evropské unie a unijních institucí, která zaznívá od představitelů Komunistické strany Čech a Moravy, se zakládá na tom, že jde o neoliberální projekt. Takže na postojích předsedkyně TOP 09 v této oblasti opravdu není nic levicového.

Škodlivé osobní animozity

Nejde ale jen o tohle, stačí si projít facebookovou stránku Markéty Pekarové Adamové, pravicových názorů je plná. Můžeme zmínit aspoň některé. Třeba její náhled na státní rozpočet: „Jestli se nechceme dočkat rozvratu financí, musí i nadále platit zákon o rozpočtové odpovědnosti. To je jedna ze dvou našich podmínek pro případnou podporu vládního daňového balíčku.“

Jakub Michálek, Vít Rakušan a Ivan Bartoš (Facebook/hnutí STAN)

Nebo na nový centrální úřad Státní hygienické služby: „Návrh ministra zdravotnictví Blatného, aby nový úřad mohl šmírovat lidi skrze mobilní telefony, je jako špatná parafráze slavného díla George Orwella. Pro tohle nikdy ruku nezvedneme. Benjamin Franklin kdysi řekl, že kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani jedno. A my se jí rozhodně nevzdáme.“

Ať se to předsedkyni oblastního sdružení ODS na Praze 8 líbí, nebo ne, Markéta Pekarová Adamová nemá levicovou ani rétoriku, ani názory. Ono ale nakonec půjde o něco trochu jiného než o politickou ideologii. Pokud Vladimíra Ludková říká, že společná předvolební koalice občanských demokratů, KDU-ČSL a TOP 09 je pro ni jednorázovým projektem, jak do dolní komory parlamentu dostat šéfku Topky, která by se tam už podle ní jinak nedostala, je na tom pěkně vidět, že nejde o názory a rétoriku Markéty Pekarové Adamové, nýbrž o ni samotnou.

Vladimíra Ludková má zkrátka na předsedkyni TOP 09 pifku, což dost možná souvisí s tím, že se dobře znají z komunální politiky na Praze 8 a z rady městské části. Je to patrné i z toho, že se Ludková snaží šéfku Topky shodit rovněž tvrzením, že je přesvědčená o tom, že TOP 09 v čele s Markétou Pekarovou Adamovou by den po volbách jako volební koaliční partner ODS hlasovala spolu s Piráty.

Celá tahle záležitost znovu potvrzuje to, že úspěch koalice občanských demokratů, TOP 09 a lidovců z velké části závisí na vztazích mezi členy uvedených stran, respektive pokud něco může spolupráci mezi nimi znemožnit a překazit, jsou to právě osobní animozity, jaké vyjadřuje Vladimíra Ludková. Jestli se politiků a političek s podobnými pocity a postoji objeví napříč všemi třemi subjekty více, bude velmi těžké až skoro nemožné trojkoalici udržet a zabránit tomu, aby se nerozpadla ještě před volbami. A Babišova média z vydavatelství Mafra budou o takových animozitách nepochybně s velkým potěšením referovat.