Lež se stala nejdůležitější „hodnotou“ ruského režimu, vysvětluje ruský profesor lhaní Kremlu o MH17

Profesor politologie Vladimir Gelman (FB Vladimir Gelman)

Profesor politologie Vladimir Gelman | FOTO: FB Vladimir Gelman

Přiznání íránského režimu k sestřelení ukrajinského boeingu s sebou přineslo mnoho otázek. Na tu, jak je vůbec možné, že Kreml ani po pěti letech nepřijal odpovědnost za sestřelení malajského boeingu, nabízí odpověď ruský profesor politologie Vladimir Gelman.

Na otázku, proč se Írán přihlásil k odpovědnosti za sestřelení ukrajinského boeingu, a Rusko za sestřelení malajského nikoli, je zdánlivě jednoduchá odpověď, že Írán kontroloval vlastní vzdušný prostor – na rozdíl od Rusů, kteří byli na ukrajinském Donbasu ilegálně. Tato odpověď je ale podle profesora na Evropské univerzitě v Petrohradě a Helsinské univerzitě politologa Vladimira Gelmana neúplná a nedostatečná.

Gelman ve svém příspěvku pro server Novoje Vremja poukazuje na to, že ruský stát odmítá převzít odpovědnost i v mnoha dalších případech, v nichž své neblahé konání rovněž zastírá oponou lží. Za nejviditelnější projev tohoto sklonu označuje dopingovou aféru.

Podstata sklonu Kremlu ke lži je ale podle Gelmana složitější a souvisí se skutečností, že lež je nejdůležitější ‚hodnotou‘ ruského politického režimu. „S pomocí lží se režim snaží řešit problémy své vlastní legitimity, přičemž Rusům jako odměnu za oddanost dává odpustky na lež ve jménu zachování statu quo,“ vysvětluje politolog. Tato lež pak podle něj není ani tak strategickým chováním při konkrétních příležitostech, jako způsobem ruské existence.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]