Usvědčený lhář Miloš Zeman píše lidické ženě o pravdě

Miloš Zeman (ČT)

Miloš Zeman | FOTO: ČT

Miloš Zeman, který je znám svým volným vztahem k pravdě, včetně historické pravdy, se pustil na křehký led. Píše ženě z Lidic a tváří se jako bojovník za pravdu a přitom mu jde spíš o to, aby zaútočil na média.

O případu jsme tu nedávno psali. Jde o reportáž České televize odvysílanou v červnu 2019. Ta obsahovala informace z materiálu, na němž v roce 2015 pracoval zaměstnanec Historického ústavu Akademie věd Vojtěch Kyncl. Podle tohoto archivního materiálu matka jednoho z lidických dětí krátce před lidickou tragédií prý nahlásila četníkům svou židovskou podnájemnici. Na tuto reportáž některé z přeživších lidických dětí reagovaly v listopadu 2019 otevřeným dopisem, v němž oznámily své ukončení spolupráce s Památníkem Lidice.

V minulých dnech všechno skončilo vynucenou rezignací ředitelky Památníku Martiny Lehmannové na nátlak ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Co provedla? Neprohlásila názor historika za předem nepravdivý. Víc ani udělat nemohla. Jenže to stačilo k tomu, aby se aktivizovali různí profesionální „bojovníci za svobodu“. Na stranu ředitelky se postavili zaměstnanci Památníku i poslední přeživší lidická žena.

Teď se ale přes své sdělovací zařízení (Twitter Jiřího Ovčáčka) ozval prezident Zeman. Napsal dopis ženě z Lidic, kde mj. čteme:

„Vážená paní Šupíková,

žijeme v době, která ztrácí úctu k předkům, jejich životům a utrpení spojeném s 20. stoletím. Pro ty, na které minulý věk dolehl svou nezměrnou krutostí, je velmi těžké unést pýchu a necitlivost lidí domnívajících se, že jsou vykladači jediné pravdy.

Vím, že takové těžké období prožíváte i Vy. A proto vás chci povzbudit tímto osobním dopisem. Prosím, nedejte se a nepodlehněte pocitu, že je vše ztraceno a nic nemá smysl. Není tomu tak. Většina občanů naší krásné země nezapomíná na utrpení Lidic, nezapomíná na nevinné oběti německých okupantů, nezapomíná na přeživší.

Věřte, že není žádného důvodu vnitřně se trápit kvůli několika lidem, kteří mají kamenná srdce. Nemohou vyhrát, ačkoli se jim dostává velkého prostoru v některých médiích. Úspěch by jim přineslo jedině to, kdybychom jejich tlaku podlehli a vzdali život.“

Twitter

To je skutečně nechutné. Ze všeho nejvíc to dělá dojem, že se Zeman pokouší vyřídit si nějaké záhadné účty s Českou televizí. O historickou pravdu tady nejde. Hlavně vypadat hezky. Co všechno ředitelka pro Památník udělala, že lidické organizaci šéfuje funkcí chtivá Jana Bobošíková, údajným bojovníkům za svobodu zase dvojnásobný komunista a agent VB Vodička, to duchu pravdy nevadí. Že si Zeman vymyslel neexistující článek Ferdinanda Peroutky „Hitler je gentleman“ taky ne. Ještě by chtěl, aby za něj Peroutkova vnučka platila advokáta.

Je to drzost. Jinak se to nazvat nedá.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]