Lhát až za hrob! Paní Jaňyčka komentuje rozhodnutí soudu o jejích covidových lžích

Ilustrační foto (Pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay.com

V pátek se na facebookovské stránce „Komentujeme videa z kanálů Jaňyčka a dalších dezinformátorů“ objevil z mého hlediska mimořádně důležitý post. Správkyně stránky, která uvádí paní Jaňyčku plným jménem, zveřejnila, že soud potrestal její nebezpečné covidové lži a napařil jí na její finanční podmínky citelnou pokutu. Svítá na lepší časy? Budou se covidové lži a antivax propaganda trestat tak, jak zaslouží?

Jak příspěvek, tak FB stránka o dezinformátorech paní Jaňyčku jmenují jménem a příjmením, a jmenují i pomluvenou obec. Já obec nejmenuji, oběť se má chránit. A paní Jaňyčku také ne, protože rozsudek je nepravomocný, a paní Jaňyčka a antivaxerské hnutí, jehož je až ikonickou postavou, nemá problém získat ke spolupráci právníky. Proto nechci čelit žalobě, že ji jmenuji už po prvoinstančním rozsudku.

Včera vysvitla hvězda naděje

S drobným zkrácením jsem četl na stránce o dezinformátorech: „Vzpomínáte si na kauzu, která se odehrála zhruba před rokem v malebné obci M. nedaleko Prahy a rozbouřila emoce nejen v naší skupině, ale i v celé ČR? Hlavní protagonistkou byla Jaňyčka, která do této „akce“ vmanipulovala jednu nejmenovanou paní, jež měla potvrdit, že v této obci dochází díky vakcínám k úmrtí starších lidí, že jsou falšovány úmrtní listy a že celkově je tam velmi špatně zacházeno s babičkami a stařečky. Běžely měsíce a stále se nic nedělo, takže většina z nás ztrácela naději, že tento vylhaný hyenismus ze strany Jaňyčky bude potrestán. Omyl. Majitelka společnosti, která byla z těchto zvěrstev nařčena, nelenila, vše oznámila na policii a obrátila se na soud s žalobou na ochranu dobré pověsti. A ledy se pohnuly. Výsledkem je včerejší soud, který jednomyslně rozhodl, že je Jaňyčka za své výroky plně zodpovědná. Advokát JUDr. Robert Falbr, který žalující stranu zastupuje, nám sdělil:

()

„Společnost, kterou zastupuji, byla poškozena tím, že paní Jaňyčka o ní šířila prostřednictvím sociálních sítí nepravdivé a dehonestující informace. Proto jsme před necelým rokem podali žalobu na ochranu dobré pověsti k Městskému soudu v Praze. Včera proběhlo ústní jednání, po kterém soud žalobě vyhověl a vynesl rozsudek. Podle rozsudku je jednak žalované zakázáno šířit nepravdivé informace o očkování seniorů v obci M. nedaleko od Prahy, které údajně mělo probíhat na přelomu let 2020 a 2021 a v důsledku kterého údajně docházelo k úmrtím, zhoršení zdravotního stavu, atd. Stejně tak se paní Jaňyčce zakázaly šířit i další související nepravdivé a dehonestující informace (například tu, že v obci M. docházelo k falšování úmrtních listů seniorů, kteří zemřeli po očkování). Tento zákaz v praxi znamená, že paní Jaňyčka je povinna se nejen zdržet budoucího šíření takových zpráv, ale zejména že je povinna odstranit předmětná videa ze svých sociálních sítí. Soud dále uložil povinnost paní Jaňyčce omluvit se mému klientovi (pečovatelské službě, která byla jejími výroky poškozena na její dobré pověsti) za šíření nepravdivých a dehonestujících informací. Omluva má být zaslána písemně a poté zveřejněna na facebookovém profilu žalované a dále na jejích webových stránkách. Konečně, soud uložil paní Jaňyčce i povinnost uhradit klientovi částku peněžitého zadostiučinění 250.000,- Kč spolu s úroky z prodlení a náklady řízení.

Paní Jaňyčka se v řízení nijak procesně nebránila. Přestože byla předvolána, k soudu nedorazila a nedorazil ani žádný její zástupce. Soud vzhledem k nepřítomnosti žalované rozhodl rychle, jednání netrvalo déle než hodinu. Soud nám nyní, očekávám, že do jednoho měsíce, doručí písemný rozsudek a poté budeme čekat, zda paní Jaňyčka podá proti rozsudku odvolání. Domnívám se, že šance na úspěch odvolání jsou jen malé, a to protože paní Jaňyčka nevyužila svého práva účastnit se jednání. Budeme s klientem velmi pečlivě sledovat další postup paní Janyčky a pokud dobrovolně nesplní to, k čemu jí rozsudek zavazuje, tedy zákaz šíření nepravd (smazání videí a příspěvků na svém facebookovém profilu), zaslání omluvy a její zveřejnění, zaplacení peněžitého zadostiučinění a nákladů řízení, zvážíme podání návrhu na exekuci.“

Proč chodit ke kovaříčkovi?

Nesháněl jsem svědky, ale zavolal paní Jaňyčce. V pátek večer po telefonu jsem s ní udělal rozhovor. Mohu konstatovat, že za celou dobu sice neřekla nic přímo, pravdivě a slušně, ale zato jsem neznamenal ani jediný signál svědčící o tom, že by byla jakkoliv indisponována – ani intoxikace, ani sebemenší projev psychické choroby. Lež totiž – i když je mi to fakt divný – je slučitelná s plným duševním zdravím.

Desetiminutový rozhovor – kromě vystřižených jmen je bez střihů – by mohl sloužit jako ukázka pro studenty, kteří studují etiku. Výpověď paní Jaňyčky je především nechutná. Především je slyšet, jak člověk, který velmi dobře ví, že nese nějakou vinu, že udělal něco špatného, tuto skutečnost vůbec není schopen připustit a lže, vykrucuje se a slizí jako slimák, i když už jeho verzi nejen realita, ale i prvoinstanční soudní rozsudek v úplnosti vyvrátil. Rozhovor s paní Jaňyčkou je učebnicovou ukázkou nestoudnosti. Paní Jaňyčka je ochotna ječet své lži do poslední chvíle se stejnou razancí, s jakou ječela na těžkooděnce hlídající antivax demonstraci „Hamáček je P**A!“

A za celou dobu nebyla ani v nejmenším ochotna připustit, že když něco zveřejňuje – třeba na facebooku jako veřejný příspěvek – tak za to také musí nést odpovědnost. V celém rozhovoru je zjevné, že něco jako „zodpovědnost za vlastní slova“ je věc, která ji nikdy v životě ani nenapadla.

A tuto causu chci vidět jako první vlaštovku jisté inventury, kde soudy za šíření antivakcinačních lží a nebezpečných zdravotních dezinformací tu odpovědnost antivaxerům dle individuálních zásluh vyměří. A nevolám po tom, aby antivaxerské věrozvěsty zavírali. Trestem by podle mého názoru především měly pro tyto lidi být veřejně prospěšné práce. Jako pomocný personál na JIP a covidových jednotkách by – místo sester – třeba čtyři sta hodin ve svém volném čase zajišťovali odvoz zemřelých na covid do márnice a dělali by uklízeče po jejich pitvách.

Možná by je při tom napadlo, kolik z těch mrtvých, co odvážejí do márnice, zemřelo proto, že naletěli antivax propagandě a nenechali se proti covidu očkovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]