Informace o tom, že Česko má nového prezidenta, se šíří médii po celém světě. Zvolení generála Petra Pavla je prezentováno jako vítězství liberální demokracie nad oligarchickým populismem. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš jako dominantní, ale polarizující síla v české politice utrpěl drtivou porážku a jeho strategie je připodobňována k postupům maďarského premiéra Viktora Orbána.
Britský server The Guardian informoval o výsledku českých prezidentských voleb jako o drtivé porážce bývalého premiéra a miliardářského oligarchy Andreje Babiše, která byla označena za vítězství liberální demokracie nad oligarchickým populismem. Rozdíl ve výsledcích kandidátů 58,32 ku 41,67 procentům prezentoval server jako Babišův nepřekonatelný deficit, což je pro něj ponižujícím odmítnutím.
V článku není opomenuta ani jeho kampaň, která se snažila vykreslit Petra Pavla jako válečného štváče, zatímco předsedu hnutí ANO jako oběť pomluv a výhružek smrtí. Výsledek podle serveru představuje pro prozápadního Pavla osobní satisfakci.
O Babišově kampani postavené na zastrašování českého obyvatelstva válkou na Ukrajině psala také stanice CNN a neopomenula ani jeho návrh mírového summitu.
„Zvítězily hodnoty jako pravda, důstojnost, respekt a pokora. Jsem přesvědčen, že tyto hodnoty sdílí drtivá většina z nás, stojí za to se snažit je začlenit do našich životů a také je vrátit na Pražský hrad a do naší politiky,“ citovala Petra Pavla jako sociálního liberála agentura Reuters. Pavel má podle agentury závazek udržet zemi pevně ukotvenou na Západě a překlenout politické rozdíly ve společnosti. Poražený podnikatelský magnát Andrej Babiš zde byl charakterizován jako dominantní, ale polarizující síla v české politice.
Média prezentují Andreje Babiše v kontextu jeho bohatství, právních sporů a politického stylu, který se výrazně projevoval v předvolební kampani. Agentura Bloomberg se o něm zmiňuje jako o „chemicko-technologickém, zemědělském a mediálním magnátovi známém pro své střety s Evropskou unií“. „Pavlova image rozvážného a neochvějného lídra mu pomohla prosadit se mezi českými voliči. V úřadu, který kdysi zastával disident Václav Havel, bude mít vliv na sestavení kabinetu a jmenování centrálních bankéřů a soudců,“ píše Bloomberg o novém českém prezidentovi.
The New York Times připodobnil Andreje Babiše k jiným populistům, například k bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Zároveň jeho kampaň a strategii přirovnal k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, jeho někdejšímu blízkému partnerovi.
Francouzský list Le Monde označil Petra Pavla za jednoznačně proevropsky orientovaného kandidáta. „S volbou Petra Pavla se do českého prezidentského úřadu vrací umírněný proevropský politik,“ napsal v titulku. Do úřadu podle deníku usedne po euroskeptickém Miloši Zemanovi snažícím se orientovat Česko na Východ, který v minulosti vyjadřoval sympatie Rusku a Číně a pohyboval se „na hraně překračování svých pravomocí“. K dosluhujícímu českému prezidentovi se vyjádřil i The Washington Post, který ho označil za kontroverzního. Napsal, že po Zemanově desetiletí v úřadu by Pavlovo zvolení mělo upevnit západní orientaci země.