Liberální frakce v europarlamentu by měla vyloučit Babišovo ANO

Premiér  Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO | FOTO: ČTK

Frakce Evropského parlamentu Renew Europe je nejliberálnější a údajně nejproevropštější ze všech frakcí. Je také velice kritická k situaci v Polsku a v Maďarsku. Do Renew Europe ovšem patří i hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, a tak by bylo správně, kdyby si liberálové konečně zametli před vlastním prahem a přestali podporovat to, co Babiš představuje. Bylo by na místě přinejmenším pozastavit členství hnutí ANO. Pokud k tomu ale Renew nedonutí ani Babišovy výroky týkající se kontroverzního maďarského zákona proti LGBT menšinám, je liberální přízvisko Renew Europe jen prázdnou floskulí.

Babiš uvedl, že se nepřipojí k červnovému dopisu 17 lídrů EU na podporu sexuálních menšin, jehož podnětem byl maďarský zákon zakazující osvětu o LGBT. Označil jej za „canc“ a opět kvůli tomuto tématu zaútočil na nenáviděné Piráty. No řekněte, není tohle typická ukázka liberálního přístupu? „Oni (příslušníci sexuálních menšin) chtějí mít nějaké právo. Ne že já podepíšu nějaký canc, který vám nadiktoval někdo z Evropy,“ uvedl doslova premiér s tím, že neví, proč by se připojoval.

A v tom vyjádření bylo všechno. Samozřejmě že existují různé pohledy. Například europoslanec Alexandr Vondra se proti usnesení Evropského parlamentu taktéž vymezil, ale udělal to slušně, věcně a nastolil diskuzi, což je v demokratické společnosti naprosto v pořádku.

 

Tady ale nejde o to, dívat se na maďarský zákon z jediného úhlu pohledu. Babišovo vyjádření je spíše projevem buranství a toho, že jej podobná témata naprosto nezajímají. Copak tohle skutečně nikomu v Renew Europe nevadí? Ale ano, vadí. Velká část této frakce například hlasovala pro usnesení o střetu zájmů Andreje Babiše. Čím dál víc liberálních europoslanců vidí, že (nejen) jejich frakce má problém.

Babišův názor na

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

zákon o homosexuálech není přitom ani trochu vyjímečný. Není to nějaký úkrok z normálu, ale naopak je to v jeho politice norma. Český premiér zastává naprosto chronicky postoje, které jsou v naprostém rozporu s deklarovanými hodnotami frakce Renew Europe. Typickým příkladem je Babišovo stanovisko, že celý Evropský parlament je zbytečný a jenom nás stojí peníze. Přitom respekt k instituci Evropského parlamentu patří k základním aspektům členství naší země v Evropské unii a vyplývá z přístupové smlouvy, kterou Česká republika podepsala.

Představitelé frakce by se měli důkladně seznámit s Babišovými postoji vůči Evropské unii.  A nebo jeho postoji ke svobodě médií či k veřejné kontrole politické moci. Je to prostě antiliberál v liberální frakci. Paní Jourová musí hodně předstírat, hodně klamat tělem a hodně zatajovat, když v Evropské komisi brání liberální hodnoty Evropské unie, bojuje s maďarským premiérem Orbánem a přitom patří k vůdcovské a antiliberální straně Andreje Babiše, který Viktora Orbána nepokrytě obdivuje a podporuje.

Jenže hnutí ANO je poměrně silné a pro každou frakci je výhodné, když je mezi jejich členy strana, která má ve své zemi předsedu vlády. V politice logicky vždycky jde o sílu postavení. Jenže u Renew Europe je členství Babišovy strany vážně pikantní, jelikož úplně ve všem odporuje jejímu zaměření.

Jestli europoslanci z Renew Europe myslí své názory vážně, budou se nakonec muset svému problému jménem Andrej Babiš postavit čelem. On sám jim k tomu dává důvodů víc než dost. Jeho slova směrem k LGBT, Pirátům a Maďarsku by tak nakonec mohla být pověstnou poslední kapkou, ať už se Dita Charanzová bude jakkoli snažit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]