Libor Dvořák: Kdo stojí za vraždou Borise Němcova?

Eric Drooker

Vyšetřovací výbor Ruské federace poprvé zveřejnil jméno údajného objednavatele a organizátora vraždy opozičního politika Borise Němcova, k níž došlo na počátku letošního roku prakticky pod kremelskými hradbami. Má jím být bývalý důstojník čečenského praporu Sever Ruslan Muchudinov.

Řekněme si rovnou, že pokrok to není – spíše naopak. Muchudinov je v podezření už delší dobu a v listopadu po něm bylo vyhlášené ruské federální i mezinárodní pátrání. Pravdou je, že mluvčí vyšetřovacího výboru Vladimir Markin připouští, že by tu mohli být i další objednavatelé, na něž vyšetřovatelé zatím nepřišli.

To ovšem vypadá na úhybný manévr – představitelé ruské státní moci jsou si jistě vědomi, že udělat objednavatele z příslovečného výhybkáře vypadá už na první pohled směšně.

Advokát Němcovovy dcery Vadim Prochorov o dnes nabízené variantě údajného objednavatele vraždy rovnou pochybuje a k věci říká: „Organizátor prosím, to bych byl schopen připustit. Jenže skuteční objednavatelé jsou vysoce postavené osoby z nejbližšího okolí hlavy Čečenské republiky Ramzana Kadyrova… Muchudinov je tu proto, aby odvedl pozornost právě od těchto lidí…“

Korektně formulované výroky profesionálního právníka patřičně opepřil možná jediný opravdu opoziční poslanec Státní dumy Dmitrij Gudkov, který si na Facebooku servítky věru nebere:

„Vraždu Borise Němcova si objednal čečenský řidič Muchudinov. Ze soukromých důvodů. Ze závisti k Němcovově inteligenci a talentu. Vyšetřovacímu výboru bychom za to měli být vděčni, protože nás normální lidi by něco takového nenapadlo… Peníze na vraždu sehnal od junty, o tom není pochyb. S americkým státním departmentem dohodl, že kamery bezpečnostního kremelského systému budou vypnuty… Ačkoli – vražda opozičního politika právě pod kremelskou stěnou, to je přece jasná náhoda…“

Gudkovova sžíravá ironie je bezesporu namístě. Označit za objednavatele jasně politické vraždy jinak bezejmenného čečenského hrdlořeza – to musí být podezřelé i běžnému Rusovi, který jinak Putinovu režimu fandí.

Ať už ale byl objednavatelem vraždy Borise Němcova kdokoli, z politického hlediska to byl čin vyloženě iracionální. Němcov byl a nadále je legendární figurou ruské reálné opozice, ale na druhé straně je to člověk, který neměl žádnou faktickou moc a žádný faktický vliv.

Pro normálního ruského voliče to je politik z Jelcinovy doby, který svůj boj dávno prohrál – a jako s takovým s ním nikdo nepočítal. I kdyby se v příštích parlamentních volbách nakrásně rozhodl volit opozici, samozřejmě v případě, že se ta opozice vůbec dostane na volební seznamy, právě Němcova by takový volič zřejmě nevolil.

Je to zkrátka a dobře stejné jako s jinou zavražděnou odpůrkyní Putinova režimu Annou Politkovskou: Mrtvý je pro Putina daleko nepříjemnější, než když byl živý.

Převzato z ČRo Plus.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]