Libor Uhlík: Babiš chce pomocí EET zlikvidovat svobodu farmářských a řemeslných trhů

Organizátor farmářských trhů a řemeslných jarmarků Libor Uhlík ()

Andrej Babiš se posmívá malým podnikatelům a živnostníkům, že málo vydělávají. Tím jen dokládá, že nikdy nezačínal od nuly. Neví, co to je pravé podnikání. Ne každý může být průmyslník a miliardář, říká v rozhovoru pro Svobodné fórum Libor Uhlík, v oboru farmářských trhů a řemeslných jarmarků jeden z nejpovolanějších v České republice. Už dvacet let jezdí desetitisíce lidí na historické jarmarky, které Libor Uhlík pořádá v historickém severočeském městečku Úštěk. V nedaleké České Lípě organizuje farmářské trhy a k tomu provozuje několik maloobchodů a známou Galerii U brány. Činný byl už před rokem 1989, kdy ho za jeho aktivity mnohokrát vyslýchala StB. Jednou z jeho nejznámějších akcí té doby byl hudební festival v Litoměřicích, kde zahrál například Filip Topol, ASPM s Petrem Kalandrou či Hudba Praha.

Znamená zavedení elektronické evidence tržeb konec farmářských trhů a řemeslných jarmarků?

Určitě je to omezí. Každopádně se to podepíše na pestrosti trhů, sníží se nabídka sortimentu. Převážná část prodejců si EET vůbec zavádět nebude, protože se jim to nevyplatí a ani na to nevydělají. A současně se uvolní prostor pro velké firmy, což je podle mého názoru jeden ze záměrů, proč to pan Babiš dělá. Denně mluvím s lidmi, kteří prodávají na farmářských nebo řemeslných trzích. Hodně z nich chce skončit. Ubývají. Mám přátele po celé republice, se kterými samozřejmě komunikuji. Už teď řada z nich ukončila své živnosti.

Je na prodejcích cítit, že jsou demotivovaní?

Samozřejmě. Pokud někdo dvacet let pracuje, platí si sociální a zdravotní pojištění, je soběstačný a navíc ještě čas od času někoho zaměstná, pak to je obrovské pozitivum. A tito lidé jsou naštvaní z jednání a přístupu Babiše. Ten vytváří zákony, podmínky i mediální tlak ve prospěch velkých firem a utlačuje malé, které neuznává a podceňuje. A činí tak velmi sofistikovaně díky svým médiím a i za státní peníze míří na nejhorší lidské vlastnosti – závist, udavačství, neúctu k práci jiných. On, miliardář, je přece poctivý a vše, co dělá, je v nejlepším pořádku. On vlastně už nic nepotřebuje, je za vodou, on chce jen zachránit tuto zemi od těch, co nejsou tak svatí jako on.

To je demagogie nejhrubšího zrna hodná bývalého komunistického prominenta a velkopodnikatele, který dělá byznys se státem. Ke kapitálu se jako bývalý prominent dostal za nejasných okolností a svůj byznys má od revoluce napojený na stát. Jeho impérium stojí z velké části na státních a evropských dotacích. I proto si ho živnostníci nemohou vážit. K velké části svého majetku se dostal za vlád ČSSD, které vedli pánové Zeman a Gross.

Kterých prodejců se EET dotkne nejvíce?

Na farmářské a řemeslné trhy jezdí několik skupin prodejců. Jednak jsou to větší firmy, které to mají jako svoji hlavní činnost. Ty se s tím budou muset srovnat. Jak technicky, tak finančně, protože jinak přijdou o živobytí. Pak je tu další skupina, malí živnostníci, které to živí a mají to jako určitý alternativní způsob života. Dále jsou to živnostníci, kteří mají výrobu a prodej na trzích jako koníček, hobby, přivýdělek k mateřské dovolené či k hlavnímu povolání. Právě ty dvě poslední skupiny dělají pestrost trhů. A současně tyhle dvě skupiny prodejců pocítí EET nejvíc a dost jich chce kvůli tomu skončit.

Těmto slušným, svobodným, samostatným a kreativním lidem se pan ministr financí nebo pan velkopodnikatel – nevím, jak ho mám nazývat – vysmívá a dehonestuje je. Říká, že když nevydělávají miliony nebo nemají na pořízení EET, ať nepodnikají. Ale tito lidé nechtějí vytvářet veliké firmy, chtějí dělat to, co je baví a co jim jde. Právě pro tyto lidi bude zavedení EET likvidační, protože se jim nevyplatí celý systém EET, nemají peníze na nákup pokladen a jejich správu.

A víte, co tito lidé udělají? Půjdou na úřad práce, nebo do práce někam do továrny, nebo půjdou do zahraničí. Až se panu ministrovi podaří tyto lidi zničit, je docela možné, že se na trzích začnou objevovat pojízdné prodejny velkých Kosteleckých uzenin, Penamu a podobných. Což je průser, protože farmářské a řemeslné trhy mají být alternativou k velkoproducentům a řetězcům. To je cesta do pekel řízená miliardářem, ministrem financí a majitelem médií v jedné osobě.

Babiš argumentuje tím, že vybere víc na daních a zabrání daňovým únikům…

To je absolutně zavádějící argument. Ty velké firmy mají týmy lidí, které mají na starost takzvanou daňovou optimalizaci. Jejich práce je vymyslet opatření, aby jejich zaměstnavatel zaplatil na daních co nejméně. Tohle je velký problém, tam by se vybralo na daních daleko více. Stačí se podívat do Německa nebo do Skandinávie. U nás by se mělo začít nahoře, ale to by nesměl být ministrem financí oligarcha s nejasnou minulostí. Ten si do vlastních řad nesáhne, s těmi ostatními miliardáři se domluví a dovolí si jen na ty malé, kteří se nemohou efektivně bránit. Nemají armády poradců, právníků, ekonomů a nemají ani vlastní stranu, která by chránila jejich zájmy.

Jestli si kadeřnice vydělala o tři stovky za den více nebo méně, nebo jestli nějaký zelinář, který má ruce jak lopaty, prodá o pět mrkví více nebo méně, je úplně jedno. Za to si asi nekoupí jachtu na moře nebo dům na Seychelách. Ten si maximálně vymění okap na baráku nebo si koupí nový výfuk na auto, protože mu upadl a na lepší auto nemá.

A pokud se tady uměle vytváří závist až nenávist vůči těmto pracovitým lidem a nahoře se tiše rozděluje majetek a kšefty v řádu milionů a miliard ve prospěch pana Babiše a pár vyvolených, je něco hodně špatně. Je to podle mě záměrná a možná až trestná dezinformace, kterou Babiš mate lidi. Daří se mu to také díky tomu, že skoupil nejvlivnější média a díky nim vytváří jakýsi třídní boj proti zlým zlodějům živnostníkům.

To už tady jednou bylo, že. Vzpomeňte si na padesátá léta. Ovšem teď to nebude tak, že by se znárodňovalo. Babiš s podporou svých věrných vytváří podmínky ve prospěch těch velkých a ty malé postupně zadušuje. Jsem přesvědčen, že záměrně poštvává jednu skupinu obyvatel proti druhé. To jsou typické estébácké metody. Mě hrozně uráží, že se snaží dostat do pozice vyvrhelů lidi, kteří se o sebe dokážou sami postarat a mají vlastní názor. Bohužel tuto zemi rozdělil na babišovce a antibabišovce. Špatné je, že si s ním notuje i prezident.

Zajímavý posun, vzhledem k tomu, že před parlamentními volbami se ANO profilovalo jako strana pro podnikatele…

Myslím si, že většina podnikatelů už prozřela. Je to strana pro miliardáře, a to ještě pro miliardáře, kteří s Babišem spolupracují. Používá ji k likvidaci své konkurence. Jak podnikatelské tak politické. Umí velice dobře zastrašovat. Vyvolává atmosféru strachu. Tragédií je, že s ním hodně lidí spolupracuje. Tak to ostatně bylo i po roce 1968. Nejprve tady byla vlna nadšení z demokracie, pak přijely ruské tanky a najednou se i z části demonstrujících za Palacha stali práskači a komunisti – prospěcháři. Toto chování z naší historie bohužel známe. Je to vidět v některých obcích a městech na lidech, kteří ANO reprezentují. Chtějí tuto stranu využít jen jako můstek k moci a k vlastnímu profitu.

Štěpán Malát

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com