Senátorka Zuzana Baudyšová je další exponentkou hnutí ANO nekriticky obhajující Andreje Babiše. Ti, kteří jej plísní, mu prý jen závidí. Na loajalitě vůči nadřízenému by nebylo nic mimořádného, pokud by ji neprovázela nevídaná míra servility. Dokonce i u těch, kteří jsou už v hnutí odepsáni. Jak se tato linie uvnitř ANO projevuje?
Zuzana Baudyšová, ředitelka nadace Naše dítě a senátorka zvolená za hnutí ANO, v rozhovoru pro server PL.cz prohlásila: „Pan předseda Babiš je zkušený a pracovitý politik se všemi předpoklady plnit další výzvy a zároveň dobře hájit a reprezentovat Českou republiku i v rámci Evropské unie. Plísnění pana Babiše řadou občanů je především o závisti, kterou máme tak trochu v národní povaze.“
Kdo vyvolal vlnu závisti?
Není to náhodou obráceně? Neznamenal naopak nástup ministra financí Andreje Babiše rozpoutání vlny závisti a averzí proti podnikatelům, zejména vůči těm nejmenším? Proto je svázal v Evropě téměř nepoužívaným systémem EET se zdůvodněním, že všichni podnikatelé kradou. To vyvolalo ohromný aplaus zejména u té části veřejnosti, kterou nezajímá, co podnikání obnáší a s jakou byrokratickou zátěží se dnes musejí podnikatelé potýkat. Závidí snad Babišovi i ti drobní obchodníci a hospodští zvláště na venkově, kteří museli kvůli novotám současné vlády skončit?
[ctete]137507[/ctete]
Podněcování závisti je pro Babišův svět typické. Podpořil jej i populárním zákonem o prokazování původu majetku, který se jeho osoby netýká. Nebo snad už zahájila jemu podřízená Finanční správa šetření, zda jeho příjmy odpovídají miliardovým výdajům? Samozřejmě že ne. Žádný věrohodný doklad, že je u něj vše v tomto směru v pořádku, přitom exministr nepředložil. Audity příjmů, které zveřejnil, samotní auditoři označili za sporné z důvodu nesplnění mezinárodních standardů.
Těžko říci, co myslela paní senátorka „dobrým reprezentováním České republiky i v rámci Evropské unie“. Skutečností je, že exministr financí je historicky prvním členem české vlády, vyšetřovaným na evropské půdě kvůli podezření z podvodů.
Doba si neváží schopných a pracovitých
Zuzana Baudyšová tuto pozoruhodnou míru loajality neprojevila poprvé. Při projednávání novely zákona o střetu zájmů, týkající se i oligarchova podnikání, v senátu vystoupila s drtivou kritikou předkladatelů. „Čtyřicet let jsme žili v režimu, který nepřál schopným lidem. Bohužel, současná doba si někdy těch pracovitých neváží tak, jak by měla,“ řekla Baudyšová. „Kdo je schopný a pracovitý, má nárok na všechny dotace, které si dokáže vyběhat.“
Skutečností je, že se průhlednou kličkou přes svěřenské fondy tok miliardových dotací do Babišových firem nezastavil. Agrofert je dnes suverénně největším příjemcem státních dotací, které úhrnem dosahují objemu zhruba tří miliard korun ročně, a jejich výše s exministrovým angažmá ve vládě stoupá.
Schopný? Pracovitý? Jde i o to, jakým způsobem si magnát dotace z kapes daňových poplatníků a různá daňová zvýhodnění, například na biopaliva, prolobboval. Kolik firem začlenil do svého portfolia nepřátelským převzetím, počínaje samotným Agrofertem. Jaké podezřelé obchody zejména se Zemanovou a Grossovou vládou učinil a kam všude do státní správy „šikovně“ dosadil svoje lidi.
Leccos naznačil i zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček, který v Českém rozhlase v říjnu 2011 přiznal, že jednou z motivací Babišova vstupu do politiky byla nechuť pokračovat v dávání úplatků. „Pro jeho firmy je extrémně nákladná korupce, on musí platit korupci,“ vysvětloval a je jen s podivem, že se jeho slovy nezačala zabývat policie či státní zastupitelství.
Osvícený génius
Senátorka Baudyšová však zdaleka není jedinou reprezentantkou v barvách hnutí ANO, kterou postihla podobná politická slepota. V tomto směru výrazně vede bývalý novinář Martin Komárek, jedna z původních tváří hnutí ANO, rozjíždějících jeho popularitu před parlamentními volbami v roce 2013.
Komárek o Babišovi nedávno prohlásil, že je osvíceným géniem, přičemž už dříve ho označil za rockovou hvězdu. Přestože jej šéf hnutí ANO veřejně pomlouvá, častuje vulgárními výrazy a nezbylo na něj místo na kandidátce, podržel ho i v kritické době zveřejnění nahrávek, dokazujících zjevnou lež kvůli jím vylučovanému ovlivňování vlastních médií. „Dvakrát jsem to poslouchal, bylo mi z toho zle, styděl jsem se za bývalého kolegu novináře, ale nestyděl jsem se za současného předsedu hnutí, protože ten vystupoval jako politik.“
Ostatně na této kauze, která nakonec přispěla k odchodu Andreje Babiše z vlády, se nekritické postoje zástupců hnutí ANO projevily takřka učebnicově. „Organizujete jen puč na člověka, který je jiný, než je většina z vás. Babiš vám vadí. Prostě je potřeba toho jednoho člověka z politiky vyštvat,“ soudila poslankyně Jana Lorencová, která se rovněž znovu nedostala na kandidátku hnutí ANO, podobně jako Bohuslav Chalupa. „Nikdo neprokázal, že Babiš zneužil moc. To jsou jenom pindy,“ uvedl ve sněmovně.
Podle ministra obrany Martina Stropnického, o kterém se Babiš veřejně vyjadřuje, že nemaká a na prezidentskou kandidaturu nemá, byly za vládní krizí toliko klesající preference ČSSD. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán vyjádřil znepokojení: „Jsem šokován takto brutálním zásahem do soukromí člena vlády a premiér vyzývá občany, aby si produkt takové protiprávní činnosti poslechli.“ I jeho, podobně jako Stropnického, obsah nahrávek nezajímal, stejně jako jej nezajímají nelegální úniky ze živých policejních spisů v bitvě o policejní reformu v režii spřízněných státních zástupců.
Magnetismus tvůrčí osobnosti stále živý
Kde se bere tolik až nedůstojné servility v řadách hnutí ANO? Andrej Babiš si ji částečně vypěstoval cíleně sám. I z tohoto důvodu si upravil stanovy hnutí vůdcovského typu, aby mohl vyřadit ze hry ty, kteří se mu znelíbili. Ti ostatní si už dají pozor.
Bez pochlebovačů a všehoschopných marketérů, kteří z Babiše vytvářejí virtuální heroizovanou postavu, by byl jen vlastním stínem. Jejich chování připomíná článek Martina Komárka Magnetismus tvůrčí osobnosti, který v listopadu 1986 otiskla tehdy svazácká Mladá fronta k devadesátému výročí narození Klementa Gottwalda.
[ctete]120431[/ctete]
„Velká tvůrčí osobnost se nikdy nestane pouze historickou postavou,“ uzavírá obsáhlý paján Komárek. „Gottwaldův odkaz není zdaleka jen na papíře. Je i v myšlení a práci těch, kdo o něm dokážou přemýšlet, kdo se dokážou řídit jeho příkladem. Jako magnet předává svou přitažlivou sílu, tak ji předává tvořivý a lidský člověk přes bariéru času.“
Takto zmagnetizováni budou v nadcházejících parlamentních volbách minimálně navenek i všichni kandidáti hnutí ANO. A vysoce pravděpodobně i drtivá většina jejich voličů.