Lidé budou demonstrovat za Bělorusko: Promluví i Klus nebo Geislerová

Tomáš Klus  (Pavel Hofman)

Tomáš Klus | FOTO: Pavel Hofman

V pondělí 7. června se na Staroměstském náměstí v Praze uskuteční demonstrace s názvem Společně za Bělorusko. Akce se koná u příležitosti příjezdu představitelky běloruské opozice Svjatlany Cichanouské. Na facebooku zatím svůj zájem o pondělní událost oznámily více než dva tisíce lidí.

„V této chvíli přijíždí do Prahy žena, Svjatlana Cichanouská, kterou Lukašenko osudově podcenil a která ho podle dostupných informací přes všechny překážky porazila v prezidentských volbách. Respektive vyhrála by, pokud by se hlasy počítaly podle pravidel a kdyby se Lukašenko nebál předat svou moc,“ píší organizátoři. 

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Událost společně organizují spolky Milion chvilek pro demokracii, Společně to dáme a Stojíme za Běloruskem. Spojili jsme se a chceme spolu s vámi 7. 6. 2021 od 17:00 ukázat, že Praha je stále jednou z bašt svobodného světa a evropských hodnot a že dokáže hlasitě podpořit lidská práva a lidskou důstojnost v dalších zemích – chceme přidat náš viditelný střípek podpory,“ stojí na stránce události.

Na akci vystoupí například zpěvák Tomáš Klus, herečka Aňa Geislerová, herec Jiří Macháček nebo skladatel a producent Darek Král.

Svjatlana Cichanouská byla hlavní opoziční kandidátkou ve volbách roku 2020. Oficiálně sice zvítězil současný prezident Alexandr Lukašenko, ve skutečnosti ale Cichanouská získala 60–70 procent hlasů. Od té doby v Bělorusku probíhají demonstrace a masivní vládní represe, které aktuálně vyvrcholily únosem letadla s novinářem Romanem Protasevičem a Sofií Sapegaovou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]