Lidé budou od pátku opět moci cestovat do zahraničí. Po návratu musí do karantény

prague-guide.co.uk

Ilustrační foto | FOTO: prague-guide.co.uk

Lidé budou moci od pátku opět cestovat do zahraničí díky uvolnění zákazu volného pohybu osob. Týká se to i dovolených. Při návratu do vlasti se lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset jít do dvoutýdenní karantény. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vláda od března cestování do zahraničí až na výjimky zakázala. Opatření čelilo kritice, skupina senátorů se ho chystá napadnout u Ústavního soudu.

Pendleři, na které se nevztahují současné výjimky, budou moci podle zdrojů ČTK z jednání vlády přes hranice za prací denně, když si každých 14 dní zajistí test na koronavirus, nejlépe přes zaměstnavatele. Týká se to pracovníků, kteří dosud museli zůstávat za hranicemi déle a pak je čekala karanténa. Výjimky pro pracovníky ve zdravotních a sociálních službách zůstanou zachovány.

Vláda podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) o změně, kterou avizoval předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) od počátku týdne, rozhodla odpoledne. Chce ji ale prezentovat až po skončení jednání. Omezení vláda zavedla 26. března kvůli šíření nového typu koronaviru, několikrát přitom změnila podmínky pro vycestování za prací. Poté, co se podařilo epidemii dostat pod kontrolu, chce kabinet postupně omezení rozvolňovat.

FORUM 24

Ústřední krizový štáb v pondělí avizoval, že navrhne, aby přeshraniční pracovníci, tzv. pendleři, a lidé cestující do Česka za obchodními aktivitami na méně než tři dny nemuseli po příjezdu do země na dva týdny do karantény, pokud se prokážou negativním testem na COVID-19. Rozvolnění by podle něj mohlo začít platit od 27. dubna.

Povinnost prokázat se negativním testem na COVID-19 zavedlo pro své pendlery také Slovensko. Požaduje, aby test nebyl starší než 48 hodin, což je pro Čechy komplikované.

Ústřední krizový štáb navrhoval už před dvěma týdny rozvolnit režim tak, aby preventivní karanténu u pendlerů bylo možné nahradit potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus. Návrh však kabinet nepřijal, protože s ním nesouhlasilo ministerstvo zdravotnictví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner