Lidé chodí nakupovat zbytečně, zdůvodnil Prymula chystané zavření obchodů

Printscreen ČT

Roman Prymula a Andrej Babiš | FOTO: Printscreen ČT

Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu o měsíc do 3. prosince, všechna omezení však nemusejí skončit až s ním. V neděli budou zavřené obchody a ani žáci na prvním stupni se do škol v pondělí 2. listopadu nevrátí, potvrdili premiér Andrej Babiš s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Druhý jmenovaný se pak vyjádřil k důvodům nočního zákazu vycházení či k nedělnímu zavření obchodů a obhajoval „salámovou metodu“ zavádění karanténních opatření.

Zákaz vycházení Prymula popsal jako prostředek pro policii, aby mohla „tyto záležitosti“ postihovat. „Lidé nemohou do hospod, tak chodí nakupovat a chodí nakupovat zbytečně,“ prohlásil. Žádná čísla, kolik lidí se nakazilo na večírcích nebo na nákupech, ale nepředložil. „Musíte mít přesná data, lidé nechtějí říci, od koho se nakazili,“ dodal. Výhled, kdy budou moci žáci opět do školy, vláda přislíbila dát v pátek na základě dat ze sklonku týdne. Ministr školství Robert Plaga je proti.

Neúčinné postupné zavádění omezení se Prymula pokoušel hájit poukazem na nedostatek informací. „Je jednoduché přijít a všechno zavřít,“ bránil se ministr v reakci na dotaz na salámovou metodu zpřísňování restrikcí. „Kdybychom znali dopady, možná bych to řešil jinak a udělali bychom všechna tato opatření rovnou,“ řekl Prymula.

Premiér Babiš zároveň odmítl, že by z šíření koronaviru vinil občany, jakkoliv si v minulých dnech opakovaně myl ruce poukazy na údajné nedodržování vládních nařízení, aniž by jako faktor zmínil nedůvěryhodnost svého kabinetu. Údajně jen „apeloval, prosil a žádal“, dušoval se.

„Chci dovést naši vládu až do příštích voleb,“ prohlásil zároveň v reakci na dotaz reportéra serveru Aktuálně.cz, zda není unavený.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner