Lidé Hamáčkovi prostě nevěří, že musel pomoc do Libanonu poslat se Smartwings

(Twitter, Hasičský záchranný sbor ČR @hasici_cr)

Že jsme schopni poslat rychle záchranářský tým do Libanonu, který zažil mohutnou explozi v Bejrútu, je chvályhodné. Organizace akce i připravenost záchranářů si zaslouží uznání. Ministr Jan Hamáček ale sklízí plody nedůvěry, za které on a vláda mohou. Proč poslali pomoc se Smartwings a ne vládním speciálem? Hamáčkovi už lidé nevěří, ani kdyby mluvil pravdu, a může si za to sám.

Jan Hamáček je podrážděný a na twitteru tomu dal průchod: „ČR zareagovala jako jedna z prvních, poslala do Libanonu špičkový záchranářský tým v řádu hodin. Máme být na co hrdí. Ale řeší se, jestli jsem se ďábelským plánem nepokusil zachránit Smartwings sumou 1,5 mil. Kč za let do Bejrútu…“

()

A hned to sérií hashtagů vysvětluje (příště bude obrázkové písmo): #doteA319setonemohlovejit #casajepomala

A lidé reagují:

Je to chválihodné a patří Vám za to uznání. Ale proč proboha Smartwings? Tak strašlivě zbytečná chyba.

Jan Hamáček: Protože mají letadlo, které to uveze, mají smlouvu s HZS o přepravě a všechno vyřídili během pár hodin.

Problém je ve vás. Nikdo vám už nevěří. Snažit se to shodit pojmem „ďábelský plán“ je minimálně trapné, nemyslíte? A je faktem, že 1,5 mil jsou drobné na to, co jste rozházeli a ještě rozházíte. Na druhou stranu nechápu, proč se pořád chlubíte, že jste první. To jsou nějaké závody?

No, potom co jste jako vláda předvedli s licitací záchrany ČSA, potažmo matky Smartwings, kde mají Čínani majoritu a ostatní hoši by nedali ani fenik, se nedivte. Všichni víme, že se hraje jen o marku ČSA. Ale za zveřejnění nákladů za let díky.

Neni to normalni tam posilat Smarty, ale Simane bude spoko. Cemu se ale divime, kdyz zijem v Buresove state.

Dobry den, pane @metnarl, proc nase armada nema letadlo pro prepravu cca. 40 lidi a potrebneho materialu? Dekuji.

Jakože A319 se 40 lidma a nějakým cargem by tam nedoletěla? Dobrej fór...

Jan Hamáček: Ne.

Nejsou to vaše peníze, takže vaší povinností je trpělivě vysvětlovat. Tohle je arogantní.

Cela ta akce je chvalihodna a je dobre, ze jste to tak rychle zorganizovali. Ale pane ministre, nedelejte hlupaka, vzdyt je vam jasne, proc jste dostal kartac za ty Smartwings. Nikomu nejde o jeden let za dve mega. Vsak vy vite.

Pointa je celkem jasná. Manévry kolem zachraňování Smartwings, poločínské společnosti, kterou se občas někdo pokouší vydávat za „národního přepravce“ (protože pod něj patří ČSA) nebudily důvěru, takže lidé prostě mají asociace. Do A-319 se vejde dejme tomu 120 cestujících, do naší vládní verze 39 bez úprav, aspoň podle dostupných čísel, ale o to teď nejde. Kdyby tady nebylo to všechno předtím, co vláda předváděla, některé věci by občany třeba nenapadly. Jenže napadají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]