Lidé i obce okolo Vrbětic mohou dostat 300 milionů odškodného. Vnitro má připravený zákon, má platit před volbami

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (Tony Havlík / FORUM 24)

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: Tony Havlík / FORUM 24

V říjnu před volbami by měl platit zákon související s odškodněním po tragickém výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, na kterém se měli podle českých tajných služeb podílet ruští agenti. Ministerstvo vnitra má připravený „lex Vrbětice“, který by měl obcím i lidem, jež výbuch nějak zasáhl, dovolit rozdělit si více než 300 milionů korun.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se na konci května setkal se Sdružením místních samospráv a starosty Slavičína, Vlachovic, Lipové a Haluzic. Právě tyto obce se nacházejí nedaleko Vrbětic, kde v roce 2014 vybuchl bývalý muniční sklad. Ministr s nimi řešil možné odškodnění za tuto tragédii, při níž zemřeli dva lidé.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Uděláme maximum, abychom občanům těchto obcí pomohli, ale musíme najít finanční prostředky i právní formu, jak pomoc realizovat. Jsem připraven jednat s ministerstvem financí, Zlínským krajem i zástupci parlamentních stran,“ přislíbil tehdy Jan Hamáček.

Za uplynulých sedm let žádná podobná pomoc nepřišla. Výbuch přitom mohl mít zničující účinky na okolní pole a lesy – v mnohých nejde orat nebo kácet stromy, protože munice se mohla vlivem výbuchu dostat do půdy. Vláda původně slibovala 100 milionů korun na opravení soukromých pozemků.

Jak minulý měsíc zjistily Seznam Zprávy, návrh na pomoc byl stažen minulé léto v srpnu kvůli ministryni financí Aleně Schillerové. „Na základě nesouhlasu ministerstva financí nebylo k tomuto materiálu přijato žádné usnesení a byl stažen z projednávání,“ uvedla Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Relevantní pomoci se tak obce ani občané nedočkali. Stát jim pouze vyplatil 3 tisíce odškodnění za evakuaci v roce 2015. Žádostí o kompenzaci v souvislosti se zásahem integrovaného záchranného systému přitom nepřišlo zrovna málo – jen na konci roku 2014 přišlo 148 žádostí, všehovšudy pouze dvě byly do dnešního dne uznány státem – a pouze v řádech stokorun.

Ministr Hamáček nyní přislíbil po jednání finanční pomoc jak za zásah složek Integrovaného záchranného systému, tak za škody v souvislosti s výbuchy a také za psychické újmy občanů. Hloubková asanace pyrotechniků – bez které lidé nemohou už několik let ani vstoupit na svůj pozemek – bude trvat několik let a vyšplhá se, co se nákladů týče, až na 100 milionů korun.

Dotaci by měl umožnit speciální odškodňovací zákon, který má ministerstvo již připraveno. Počítá s přerozdělením odškodnění ve výši 309 milionů korun. Zákon by měl začít platit v říjnu – tedy před nadcházejícími volbami do poslanecké sněmovny, přičemž vyplaceno bude odškodnění do tří měsíců.

Kolik dostanou občané?

Odškodňování slibuje ministerstvo následně i směrem k občanům, kterých se tragédie jakkoli závažně dotkla. Jsou to obyvatelé Slavičína, Vlachovic, Lipové a Haluzic, kteří zde mají trvalý pobyt a bydleli od výbuchu až do konce policejního vyšetřování ve svých domovech.

Pokud je exploze jakkoli – majetkově či duševně – poznamenala, mohou dostat s ohledem na délku bydlení v obci až 90 tisíc korun. Žádost o nárok na tuto dotaci mohou lidé podat do 31. března 2022.
„Věřím, že na této pomoci bude ve sněmovně široká shoda napříč politickým spektrem,“ řekl ministr vnitra.

Ten měl na krku v souvislosti s Vrběticemi několik kauz. Nejdříve tvrdil, že jeho cesta do Moskvy, kterou měl chystat, byť o ruském vlivu na výbuch ve Vrběticích věděl, byla pouhým zastíracím manévrem. Této variantě však nevěřili opoziční poslanci a senátoři seznámení s utajovanými detaily od tajných služeb na výborech, kde se dané téma řešilo. Seznam Zprávy přinesly informaci, že měl ministr celou kauzu vyměnit za milion vakcín Sputnik, a tím zachránit nepříliš pozitivní osud sociální demokracie. To Hamáček odmítl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]