Premiér v demisi Andrej Babiš neměl v úterý příliš šťastný večer. Ač to jeho stranický tisk bude ignorovat a místo toho rozšíří další nesmyslné sliby vlády v demisi, nelze to změnit. Občané nebudou ignorovat, že se stát snaží převzít oligarcha se zločineckou komunistickou stranou v zádech.

Václavské náměstí a další místa v České republice ukázala jasnou věc: I přesto, že už se konalo mnoho demonstrací, že celá situace je složitá a ubíjející, existuje velká spousta těch, kterým to není a nebude jedno a kteří dokonce vyvinou tolik energie, že přijdou a vyjádří svůj názor na vývoj v naší zemi.

Organizátoři odvedli obrovský kus skvělé práce. Pozvali umělce, osobnosti veřejného života a hlavně politiky, z nichž zejména poslankyně ODS Miroslava Němcová vynikla výborným, emotivním projevem, v němž pojmenovala skandální chování Andreje Babiše a Miloše Zemana.

Mnoho lidí má pocit, že se nacházíme v neřešitelné situaci. Stojíme proti ruské propagandě, proti holdingu Agrofert se silnými médii, proti nesrovnatelné finanční síle Andreje Babiše. Jenomže i on má slabinu: Naprosté nepochopení demokratických pravidel a toho, že s ním někdo nesouhlasí. A právě to všichni, kdo přišli a dali najevo svůj nesouhlas, ukázali.

Všichni zúčastnění s organizátory v čele řekli svým spoluobčanům i celému světu, že ano, bude líp. Ale doopravdy líp, bez nesmyslných frází, bez oligarch, bez lží a bez propagandy. Ukázali, že všechny si koupit nelze, i když se toho mnoho povedlo.

Zeman zítra Babiše premiérem jmenuje, i kdyby bylo zaplněno pět Václaváků. Ale oba budou vědět, že to nebude tak jednoduché. A že je spousta těch, kteří to vidí.

Nezbývá než poděkovat všem, kteří nemlčí.

Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora