Lidé nesmí 14 dní opustit svoji vesnici. Někteří se nakazili na oslavě MDŽ

Uzavřené obce hlídají policisté. (repro video ČTK)

Uzavřené obce hlídají policisté. | FOTO: repro video ČTK

Hygienici dnes časně ráno uzavřeli 21 obcí na Olomoucku včetně Uničova, Červenky a Litovle, aby tam zabránili dalšímu šíření koronaviru. Lidé nemohou území těchto měst a obcí opustit a zakazuje se i pohyb mimo místo jejich trvalého pobytu, a to minimálně na 14 dnů, vyplývá z nařízení hygieniků. Opatření se týká i dopravy. Na dálnici D35 jsou od dnešního rána uzavřeny sjezdy a nájezdy 248 a 253 na dálnici u Litovle, uvedlo Národní dopravní informační centrum ŘSD. Na Litovelsku a Uničovsku bylo v neděli večer evidováno 25 případů nákazy koronavirem, v celém Olomouckém kraji jich bylo 32.

Opatření je nařízeno na dobu 14 dnů. Nařízení mimořádného opatření při epidemii se podle hygieniků týká také obyvatel obcí Chořelice, Chudobín, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty a Střelice u Litovle.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je v této lokalitě zhruba 1000 potenciálně nakažených lidí. To byl důvod, proč se k opatření přistoupilo. Hygienici odůvodňují své nařízení nepříznivým vývojem epidemiologické situace v této oblasti; opatření je podle nich jedním z důležitých předpokladů zamezení dalšího šíření onemocnění. Platit bude do doby, než krajská hygienická stanice provede epidemiologické šetření a rozhodne o karanténě.

České dráhy dnes až do odvolání ukončily železniční dopravní obslužnost obcí Litovel, Červenka a Uničov. „Ve stanicích a zastávkách Litovel předměstí, Litovel město, Litovel, Červenka zastávka, Červenka, Uničov a Uničov zastávka nebude umožněn nástup a výstup cestujících. Vlaky budou dál jezdit na svých původních trasách a časových polohách z důvodu zajištění dopravní obslužnosti ostatních obcí na jejich trase,“ uvedla mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

Policisté kontrolovali 16. března 2020 vozidla projíždějící přes kontrolní bod u sjezdu na 253. kilometru dálnice D35 u obce Litovel - Unčovice na Olomoucku. Oblast Litovle, Uničova a okolních obcí je uzavřena od tří hodin ráno kvůli zvýšenému výskytu nákazy koronavirem.

„Lidé s trvalým pobytem v Uničově nemohou město opustit. Byl rovněž vydán zákaz pohybu po samotném Uničově s výjimkou cest do práce, na nákup základních potřeb, k lékaři či veterináři. Dále lidé smějí své bydliště opustit z důvodu zajištění péče nebo doprovodu pro své příbuzné a blízké, případně k vyřízení úředních záležitostí,“ uvedl na webu Uničova starosta Radek Vincour (ODS).

Zaměstnanci pracující v uničovských podnicích a vracející se do svého bydliště mimo Uničov z nočních směn budou na kontrolních stanovištích zaregistrováni a bude jim nařízena dvoutýdenní karanténa v místě bydliště. „Obchody s potravinami, drogerie, lékárny, prodejny krmiv pro zvířata nebo čerpací stanice zůstávají otevřeny,“ dodal Vincour.

Hygienici uzavřeli také Kynice na Havlíčkobrodsku

Obec Kynice na Havlíčkobrodsku je kvůli koronaviru rovněž uzavřená. Hygienici o tom rozhodli k dnešní 11:00. Všichni obyvatelé jsou v karanténě. V obci jsou čtyři potvrzené případy koronaviru, další lidé podstoupí testy v úterý. Na oslavě, kde se mohli nakazit, bylo zhruba 50 lidí, řekla Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

Na příjezdových cestách do Kynice jsou policejní hlídky, uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. „Musíme na příjezdových trasách zamezit přístupu do obce tak, aby byla vyhláška naplněna,“ dodala. Na silnici 130 budou platit objízdné trasy, které stanoví dopravní úřad. „V současné době máme na místě několik policejních hlídek na několika stanovištích. Uvidíme, jak budou lidé ukáznění, věříme, že to pochopí, protože je to opatření k jejich ochraně,“ řekla dále Čírtková. Neuposlechnutí výzvy je přestupek proti veřejnému pořádku. Policisté mají ochranné pomůcky, rukavice, respirátory i brýle. Lidé, kteří v obci nemají trvalý pobyt, ji mohou opustit. Následně ale musejí do karantény.

Všichni lidé mají zůstat doma. Z opatření existují výjimky z důvodů zajištění základních potřeb včetně zásobování potravinami, zajištění lékařské nebo veterinární péče. Výjimky z obdobných důvodů platí i ze zákazu vstupu na území obce. Žije v ní asi 90 lidí, nemá školu ani obchod. Nařízení bude trvat do odvolání, minimálně však 14 dnů.

Oslavu mezinárodního dne žen organizovali v obci 7. března dobrovolní hasiči. Podle Dvořákové se jí účastnil také někdo z Prahy pozitivní na koronavirus. Nakazit se mohli účastníci oslavy a od nich i další obyvatelé obce. V úterý je přijede do obce testovat speciální výjezdová skupina Zdravotní záchranné služby Kraje Vysočina, řekl její mluvčí Petr Janáček. Podle Dvořákové budou testováni především lidé s klinickými potížemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner