Lidé po celé Číně protestují proti politice nulového covidu i komunistické straně. Odstup, Si Ťin-pchingu, zní z Šanghaje

Čínský vůdce Si Ťin-pching (ČTK)

Čínský vůdce Si Ťin-pching | FOTO: ČTK

Lidé po celé Číně protestují proti politice nulového covidu, kterou prosazuje vedení Čínské komunistické strany v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem. Například v Šanghaji obsadili protestující jednu křižovatku. Podle videa zveřejněného na twitteru lidé skandovali hesla proti covidovým opatřením i proti vládě komunistické strany.

„Nechceme PCR testy, chceme svobodu“ nebo „Odstup, komunistická strano. Odstup, Si Ťin-pchingu“, znělo v Šanghaji ve východní Číně na mítinku, na kterém se sešlo zhruba 100 až 200 lidí, než účastníky protestu rozehnala policie. Někteří z nich byli údajně i zadrženi.

Podle CNN hněv mezi obyvateli podnítil požár v obytném domě v regionu Sin-ťiang na západě země, při kterém ve čtvrtek zahynulo 10 lidí a devět bylo zraněno. Objevilo se totiž video, které zřejmě naznačuje, že opatření, která v rámci politiky nulového covidu musí všichni v Číně dodržovat, zpozdila hasiče a ti se nedostali včas k obětem požáru.

Kromě Šanghaje propukly protesty v sobotu a v neděli brzy ráno ve městech a na univerzitách po celé Číně. Na videích, která se hojně šíří na čínských sociálních sítích i na twitteru, je vidět, jak stovky lidí v centru Šanghaje zapalují svíčky právě na památku mrtvých při požáru v Sin-ťiangu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Dav také držel prázdné listy bílého papíru. Jedná se o tradiční symbolický protest proti cenzuře. Lidé v centru Šanghaje skandovali: „Potřebujeme lidská práva, potřebujeme svobodu.“

Protesty vypukly i v hlavním městě Pekingu. Jeden ze studentů prestižní Pekingské univerzity řekl CNN, že když v neděli dorazil na místo protestu, bylo tam asi 100 studentů a policisté pomocí bund zakrývali protestní nápis namalovaný na zdi.

„Řekněte ne lockdownům, ano svobodě. Ne PCR testům, ano jídlu,“ zněl nápis na zdi. Ten odkazuje na protest z konce října na jednom z pekingských nadjezdů před sjezdem Komunistické strany Číny, na kterém si Si Ťin-pching zajistil minimálně dalších pět let vládnutí. „Otevřete oči a podívejte se na svět, politika nulového covidu je lež,“ pokračoval slogan na zdi univerzity.

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters.

Protesty nejsou v Číně obvyklé, veřejnost však čím dál častěji vystupuje proti oficiální politice nulové tolerance k nemoci covid-19. Čína se svým přístupem liší od ostatních velkých ekonomik. Zčásti k němu přistoupila kvůli nízké proočkovanosti a snaze chránit starší populaci. V uplynulých týdnech si média všímala také nepokojů v největší továrně na přístroje iPhone ve městě Čeng-čou ve střední Číně. Navzdory přísným opatřením dosáhl počet případů nákazy koronavirem v Číně tento týden rekordních hodnot od začátku pandemie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články