Lidé po celé zemi demonstrovali proti trestně stíhanému  premiérovi Andreji Babišovi. Na náměstí a do ulic vyšli ve stovkách měst a obcí. Atmosféra na shromážděních byla klidná a stejně jako minule bez jakýchkoliv incidentů, informovala Česká televize, která z různých měst přinášela živé vstupy.

Rožnov pod Radhoštěm

Brněnské náměstí Svobody bylo zaplněné až po Zámečnickou ulici. Jednalo se už o páté tamní protestní shromáždění v řadě, dosud však probíhaly na menším Dominikánském náměstí.

V davu bylo mnoho transparentů namířených proti Babišovi, například nápisy „Brno, Praha celá zem, Stbáka vyženem“ nebo „ANO, lžu a kradu, Babiš“ nebo „STBáky a lháře zavřít do žaláře“. Mnohde drželi účastníci akce české vlajky a v reakci na některé řečníky spontánně reagovali skandováním „Demisi, demisi!“

Na shromážděních vládne dobrá mysl i tvůrčí duch

Na pódiu postupně vystoupili například herci Josef Polášek, Michal Dalecký či Vladimír Krátký, účastníci demonstrace si také vyslechli nahrané vzkazy pražských herců, například Pavla Kříže, Jiřího Macháčka či Miroslava Etzlera.

Televize přinesla informace o protestních shromážděních v Semilech, ve Zlíně, Hradci Kálové, Tanwaldu, Novém Boru, Liberci v Pardubicích a dalších míst.

Ve Vrchlabí demonstranti přišli setrvávali navzdory přeháňkám

Demonstranti požadují demisi premiéra Andreje Babiše a dosazené ministryně spravedlnosti Marie Benešové. „Požadujeme  záruky nezávislosti justice a nezaujaté vyšetření všech kauz Andreje Babiše,“ řekl spoluorganizátor demonstrace v Brně Ondřej Zeman.

„Fakt, že byl agentem STB i nebezpečí, že Česká republika přijde o dotace,“ vysvětloval v rozhovoru pro Českou televizi motivaci lidí pro rozsáhlé a opakující se demonstrace politolog Lubomír Kopeček.

Ostrava

Zvláštní výkon v ČT podávali různí radní za ANO. Radní Jihomoravského kraje Petr Hýbler tvrdil, že o demonstracích v regionech nic nevěděl a zaznamenal jen ty v Praze.

Politolog Kopeček to komentoval slovy o specifické mentalitě v hnutí ANO, která plodí semknutí kolem jeho lídra. „Jsou to lidé úspěšní díky Andreji Babišovi, jinou reakci bych od politika ANO ani nečekal,“ vysvětlil Kopeček vyjádření dotyčného radního.

V Karlových Varech se odpoledne sešlo asi 250 lidí. Účast na demonstracích se v tomto městě podle zpravodaje ČTK na místě zjevně při každé další zvyšuje. Kromě obvyklých transparentů vyzývajících k demisi premiéra a „Konci vlády jedné straky“ si dnešní transparenty utahovaly i z nedávného Babišova výroku z výroční schůze Česko-německé obchodní a průmyslové komory, kde při projevu o ekologii a zemědělství prohlásil, že v Česku „chceme zase motýle“. Protestní shromáždění probíhají také v Karlovarském kraji i v Sokolově.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě demonstrovalo za odstoupení premiéra podle odhadu ČTK až pět stovek lidí, víc než 28. května. Demonstrující zaplnili prostor mezi morovým sloupem a obchodním centrem. V davu byly české vlajky i transparenty. Jeden z nich hlásal: „Jihlavě to není jedno, přijedeme na Letnou“. Právě na pražské Letné se má 23. června konat další demonstrace. V metropoli dnes žádná akce není.

Princip svěřenských fondů, do kterých premiér kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svého holdingu Agrofert, se z pódia snažila vysvětlit jihlavská advokátka Eva Decroix. Četlo se i z rozbory advokátky Anny Dolejské, zda je Babiš jako veřejný činitel ve střetu zájmů.

Na zlínském náměstí Míru se dnes sešlo zhruba 400 lidí. Někteří měli vlajky a transparenty. Hlavní transparent na pódiu byl „Demisi vlády zlodějů!“ Lidé drželi také nápisy „Nejsme ovce, Bureši!“, „Stop Babišovi!“, „Kdo chce víc, nemá nic“, „Všetci kradnú, iba ja čerpám“, „Udavači StB stydíme se za tebe“, „Bureši, Zlín si nekoupíš!“.

Demonstrace se po republice i v Praze konají od konce dubna. Jejich účastníci chtějí odstoupení Benešové, jejíž nedávné jmenování ministryní spravedlnosti vidí jako ohrožení nezávislé justice, která vyšetřuje takzvanou kauzu Čapí hnízdo – údajný dotační podvod týkající se premiéra. Dnešní akce je svolána zhruba ve třech stovkách měst a obcí vyjma metropole. V Praze se další protest má konat 23. června na Letné.

(S využitím ČTK)

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora