Lidé podepisují petici. Žádají odvolání Xavera Veselého za jeho sprostý útok na ženu

Lubomír Xaver Veselý  (Český rozhlas)

Lubomír Xaver Veselý | FOTO: Český rozhlas

„Vulgárnost k ženě není názorový či kulturní proud, ale sociální patologie,“ stojí v úvodu Petice za odvolání pana Luboše Xavera Veselého z funkce radního Rady ČT pro vulgárnost k ženě, jejímž autorem je novinář Jiří X. Doležal. Petici už podepsaly stovky lidí. Dokument požaduje, aby poslanci odvolali Veselého z funkce, do které ho nedávno zvolili.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Důvodem je jeho útok na novinářku deníku FORUM 24 Johanu Hovorkovou, kterého se dopustil ve svém videu zveřejněném na sociálních sítích. Po kritice se po dvou dnech omluvil, přičemž urážky znovu zopakoval. „Tolerovat vulgárnost k ženám u osob, které mají dohlížet na vyváženost veřejnoprávní televize, není v civilizované společnosti přijatelné. Osoba v takto exponované pozici musí znát a zvládat alespoň základní prvky etiky a etikety. Pan Bc. Veselý však nyní v médiích prokázal, že buď elementární etiku a etiketu, či jenom běžnou slušnost, nezná, nebo nezvládá své emoce. Rozhodně však vyřkl takové vulgarity na adresu ženy, že není způsobilý vykonávat funkci člena Rady,“ píše Jiří X. Doležal.

Veselý ve videu řekl: „Johana Hovorková, pamatujte si to jméno! Až uslyšíte, že má besedu ve škole, kam chodí vaše dítě, jděte tam a žeňte ji svinským krokem.“ Na adresu novinářky dále řekl tato slova: zrůdy, svině. Výroky se zabývá také právní zástupce Johany Hovorkové a deníku FORUM 24. Novinářce po výzvě Veselého, kterou vydatně šíří proruské dezinformační servery, začaly chodit stovky urážek a výhrůžky. Část novinářka předává policii.

Odchod Veselého požaduje také Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (IPI). „Pokud by Lubomír Veselý zůstal členem Rady ČT, znamenalo by to, že jednání, jaké předvedl, je slučitelné s funkcí člena Rady ČT, že závažným způsobem nenarušuje důstojnost funkce člena Rady ani jeho nezávislost a nestrannost. Jinak řečeno hrubé urážky na adresu věcně a kultivovaně kritických novinářů by byly uznány za přijatelný standard chování. Věříme, že to nepřipustíte,“ apeluje IPI na poslance.

Veselý má svůj pořad ve veřejnoprávním Českém rozhlase. Vedení však Veselého nevyhodí ani nepokárá, protože se Veselý omluvil a tím je prý věc uzavřená.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu fre[email protected]