Lidé přišli říct Zemanovi svůj názor. Jeho odklon od Ruska mu nevěří

Na pietní akci ukrajinského velvyslanectví k 77. výročí konce 2. světové války protestovali lidé proti prezidentovi Zemanovi (Jenny Nowak / se souhlasem)

Na pietní akci ukrajinského velvyslanectví k 77. výročí konce 2. světové války protestovali lidé proti prezidentovi Zemanovi | FOTO: Jenny Nowak / se souhlasem

V neděli 8. května se na pozvání velvyslanectví Ukrajiny sešli lidé na Olšanských hřbitovech, aby se poklonili památce vojáků padlých za druhé světové války a obětem pražského povstání. Přítomni byli ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, premiér Petr Fiala (ODS), zástupci české vlády i parlamentu a další politici. Letos poprvé dorazil i prezident Miloš Zeman. Ne všichni mu ale jeho nečekaný obrat věří, někteří účastníci mu proto dali svůj názor znát. „Sláva Ukrajině. Nemyslím to vážně. Váš Miloš Zeman,“ stálo například na jednom z transparentů, které si na tichý protest přinesli.

Vzpomínková akce obecně zvaná Ukrajinská pieta, kterou každoročně pořádá ukrajinská ambasáda, se letos zaměřila nejen na uctění památky padlých během 2. světové války, ale vzhledem k současné situaci přítomní vzdali úctu i obětem Putinovy agrese, kterou rozpoutal na Ukrajině.

(Týdeník FORUM)

Za českou stranu se zúčastnil předseda vlády Petr Fiala, předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), místopředseda senátu Jiří Růžička (za STAN), ministr zahraničí Jan Lipavský nebo pražský primátor Zdeněk Hřib (oba Piráti). Své názory na počínání hlavy státu pak přišli vyjádřit členové spolku Kaputin a skupina ruských občanů v Česku Rusové proti Putinovi. S nimi dorazili také občané nespokojení s výkonem funkce prezidenta.

Jak diplomatický protokol káže, prezident republiky Miloš Zeman býval zván každoročně. Ani jednou za celých devět let svého prezidentského úřadu však pozvání nepřijal. Místo toho v tento den například na dálku podpořil pochod tzv. Nesmrtelného pluku, který v roce 2019 prošel centrem Prahy. Rusové, komunisté a příznivci Putina tehdy pochodovali Celetnou ulicí v průvodu, nad kterým vlály rudé vlajky Sovětského svazu.

„Děkuji organizátorům za to, že k takové atmosféře přispívají,“ zaznělo mimo jiné před třemi lety ve zdravici zaslané českým prezidentem. Letos byl podobný propagandistický průvod, který je v Rusku zaštítěný osobně samotným Vladimirem Putinem, zrušen.

„Zemanův ,přítel Putin‘ se najednou, tedy alespoň v Zemanových slovech, změnil v šílence, kterého je nutno izolovat,“ řekla deníku FORUM 24 jedna z účastnic nedělní piety na Olšanských hřbitovech. „Ještě nedávno podporoval všechno ruské, a teď mu máme uvěřit, že je najednou opravdovým přítelem Ukrajiny?“ ptala se nahlas.

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL) (ODS / se souhlasem autora)

Podobný pohled na věc měly i nápisy na transparentech přítomných. „Zeman je spoluzodpovědný za oběti na Ukrajině,“ psalo se na jednom z nich. O něco ostřejší byl jeden z nápisů v angličtině. „Once Putin’s slut, always Putin’s slut!“ stálo na něm. Což v Češtině znamená: „Jednou Putinova d*vka, navždy Putinova d*vka.“ 

„V žádném případě nechceme narušovat pietu a vzpomínkové shromáždění. Náš protest míří výhradně proti nedůvěryhodnému počínání českého prezidenta,“ vysvětlil pro deník FORUM 24 jiný z účastníků. „Nikdo se ale snad nemůže moc divit, že ti, kteří si pamatují předešlé Zemanovy excesy, výroky a činy, chovají k opravdovosti jeho náhlých současných postojů více než lehkou nedůvěru,“ doplnil.

Někteří přítomní pak nemohli uvěřit předmětu, který měl Miloš Zeman umístěn na klopě. Zatímco ještě nedávno se na veřejnosti objevil ve společnosti exprezidenta Václava Klause s georgijevskou stužkou, která se oproti svému původnímu historickému čestnému významu už v době anexe Krymu stala symbolem sympatií ke Kremlu, v neděli už se jí hlava státu neozdobila. Společně se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem měl totiž Zeman připnutou stužku Ukrajiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]