Lidé se musí po návratu z Itálie hlásit lékaři, budou v karanténě

youtube

Lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od soboty vrátí z Itálie, musí tuto skutečnost oznámit bez osobního kontaktu lékaři. V mimořádném opatření, které má zabránit šíření nového koronaviru, o tom dnes rozhodlo Ministerstvo zdravotnictví, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Lékařům ministerstvo nařídilo, aby u všech těchto lidí rozhodli o dvoutýdenní karanténě, uvedl Babiš.

Podle vlády je aktuálně v Itálii asi 16 500 Čechů. Ministerstvo zahraničí dnes doporučilo Čechům, aby do Itálie necestovali.

Lidé v karanténě budou mít nárok na nemocenskou. „Za porušení karantény hrozí podle zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až tři miliony korun,“ řekl premiér. Lékař bude oprávněn karanténu prodloužit, dodal Babiš. Současně vyzval zaměstnavatele, aby zaměstnancům vycházeli vstříc a domluvili se s nimi na práci z domova.

Mimořádné opatření se začne vymáhat o půlnoci, nijak se nedotkne lidí, kteří se vrátí do té doby nebo se už vrátili v posledních dnech. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly bylo u lidí, kteří z Itálie přijeli zpět před týdnem, statisticky až pětkrát menší riziko, že se nakazili.

Pokud se lidé v karanténě nedomluví se zaměstnavatelem na práci z domova, lékař jim na dálku vystaví neschopenku. „V tomto režimu bude na 60 procentech svého příjmu po celou dobu karantény, tedy 14 dnů,“ uvedl Prymula. Úřady pravděpodobně nebudou mít kapacitu obcházet jednotlivé domácnosti a kontrolovat dodržování karantény. „Spíše si myslíme, že bude dost podnětů od občanů, pokud by došlo k porušování. A potom by to řešila hygienická služba,“ dodal náměstek.

Stát je podle Babiše připraven obratem ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou vytvořit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů v souvislosti s opatřeními, která kvůli koronaviru vyhlásil. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) řekl, že je ministerstva připraví přes víkend. „Připravujeme programy pro podniky, podnikatele a živnostníky, kteří budou v důsledku tohoto opatření a vlivu koronaviru jakýmkoliv způsobem postiženi na základě provozního kapitálu,“ uvedl Havlíček.

Babiš uvedl, že impulsem pro aktuální rozhodnutí je situace v Itálii. „Tam je za jeden den 41 mrtvých. Nemá to nic společného s tím, jaká je situace u nás, my se snažíme zabránit šíření toho viru, v některých zemích už to zkrátka nedají,“ uvedl. Podle Babiše ne všichni občané jsou z hlediska karantény odpovědní, apely na solidaritu nestačí a je nutné situaci řešit tímto způsobem.

Na úřadu vlády se v pondělí znovu sejde kvůli koronaviru Bezpečnostní rada státu, uvedl Babiš. Česká pošta začne od pondělí distribuovat informační letáky ke koronaviru. Lidé, kteří pobývali v Itálii, by měli dostat od operátorů adresné textové zprávy s informacemi.

O víkendu začnou opatření platit kvůli tomu, že se očekává návrat Čechů z Itálie. Z jarních prázdnin by se měli vracet lidé z okresů Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín.

Ministerstvo zahraničí po dnešním zasedání ministrů s hejtmany aktualizovalo doporučení pro cesty do Itálie. Vyzývá české občany, aby do země necestovali. Zdůvodnilo to především rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví o povinné karanténě pro všechny, kdo se z Itálie vrátí. Dosud diplomacie doporučovala necestovat pouze do čtyř italských regionů, a to do Lombardie, Veneta (Benátska), Piemontu a Emilie-Romagny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner