Aktivista Jindřich Rajchl svolal na 16. dubna další demonstraci nazvanou Česko proti bídě. První demonstranti byli na místě už dopoledne. Účastníků bylo na první pohled méně, než tomu bylo před měsícem, hovoří se o několika tisících. Po skončení se pak dav vydal k Úřadu vlády, kolem kterého měli zúčastnění vytvořit živý řetěz. K tomu ovšem nakonec nedošlo. Někteří protestující se chystají u Strakovy akademie přenocovat. Celou akci deník FORUM 24 sledoval přímo na místě.
Rajchl vystoupil jako první – a opět křičel. Policisty obvinil z nezákonného zásahu po minulé demonstraci, kdy došlo k útoku demonstrantů na Národní muzeum. Zopakoval svoji výzvu policistům, které prý vyzval, aby se k protestům přidali, a to v době, kdy pro ně mělo být povinné očkování proti covidu – organizátor proruské demonstrace vystupoval v čele antivaxerů. „Zjistil jsem, že drtivá většina z nich zastává stejné názory jako my!“ křičel Rajchl. „Pojďte s námi!“ skandoval s davem.
Rajchl vystupuje hystericky a demonstrantům říká, že lidé jsou strašeni mobilizací a že si nebudou moci na poště nadále vyzvedávat své důchody. „Současná kauza Davida Svobody je naprostou odsudou!“ zní Václavským náměstím. Rajchl uráží ministryni obrany Janu Černochovou.
Hlavní řečník tvrdí, že vládu Petra Fialy odmítá 70 procent občanů. Žádná data k tomu ale nemá. Moderátor akce zase prohlásil, že Václavské náměstí je zaplněno. Není to pravda, jak ukazují i fotografie v naší galerii, lidé však tleskají.
Student Matěj Gregor uvedl, že lidé, kteří přišli před demonstranty bránit Národní muzeum, mají ukrajinské vlajky a vlajky Evropské unie. Dav křičel: „Fuj!“ I tento řečník říká, že Václavské náměstí je zaplněno. „Provládní novináři si nás chodí fotit,“ postěžoval si. Podle Gregora, který aktuálně veřejně hovoří na Václavském náměstí, jsou lidé, kteří řeknou svoje názory, perzekuováni. „Nic v našem životě není víc než láska, národ a mír,“ řekl.
Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová je nemocná, a tak nedorazila. Ve videovzkazu věštila, kdy skončí vláda Petra Fialy: „Je to otázka pár měsíců,“ uvedla.
Dorazil i odborář Bohumír Dufek. Ten prohlásil, že v Česku vládne cenzura, a uvedl, že „nemůžeme mluvit“ – to zaznělo přímo na pódiu. ODS podle něj není pravicová a podporuje Green Deal. „Berou nám poštu, berou nám finanční úřady,“ jmenoval důkazy o tom, že se zhoršuje životní úroveň. „Chcete generální stávku?“ ptal se Dufek z poloviny zaplněného náměstí.
Po Dufkovi vystoupil poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Jeho způsob projevu se podobal Rajchlovi – velice křičel. „Tato vláda investuje miliony korun do neziskových organizací, které vás špehují!“ tvrdil například. „Chtěj zvýšit DPH na pivo! Vymačkat z národa všechno!“ řve Foldyna. „Tahaj nás do války! My jim naše děti nedáme! Nedáme jim ani jednoho syna České republiky!“ rozvášnil se poslanec.
Když jako poslední vystoupil opět Rajchl, byl zjevně dojat sám sebou. „Pavel Novotný patří do vězení!“ volal a dav tleskal. Po hymnách, české a slovenské, se část protestujících vydala na pochod k Úřadu vlády.
Lidé pod pódiem si přinesli hlavně české vlajky. Na transparentech měli nápisy „Jsem chcimír“, „Prolhaná vláda a média“ ve žluto-modré barvě nebo „Pryč z NATO“. Jeden demonstrant byl během demonstrace zadržen policií. Na místě je například stánek Ruskem financované organizace Ne základnám, která v Česku působí již přibližně od roku 2007.
U Národního muzea v horní části Václavského náměstí se shromáždili i nižší stovky lidí zúčastnění v iniciativě „Stojíme za Ukrajinou a její vlajkou“. Hodinu před akcí jich byly na místě desítky. Podle pořadatelů mělo být shromáždění projevem symbolické podpory Ukrajině, jejíž vlajky účastníci přinesli. Narozdíl od minulé demonstrace tentokrát mezi skupinami nedošlo k žádnému konfliktu.
Když demonstranti dorazili k Úřadu vlády, upozornili na sebe výkřiky „Už jsme tady!“ a „Demisi!“ Asi po půl hodině pak vystoupili organizátoři demonstrace s projevy. Kritizovali kabinet za plánované rušení poboček pošt, za zavedení datových schránek podnikatelů nebo za plán na zavedení korespondenční volby a vyzývali k podepisování petic, které by pak musela sněmovna projednat.
Demonstranty také vyzývali k tomu, aby zůstali u sídla vlády přes noc. Už před zahájením projevů se už ovšem stovky lidí od hlavního davu odpojovaly a odcházely. Policie zároveň upozornila, že protest byl hlášen pouze do podvečera. Desítky účastníků mají skládací židle a spací pytle a jsou odhodlaní zůstat před budovou přes noc.
Před prázdnou Strakovou akademií demonstranti znovu a opakovaně vyzvali vládu k demisi. „Vládo, pojď s námi jednat nebo podej demisi,“ křičeli a někteří i vyzývali premiéra Petra Fialu, aby z budovy vyšel ven. Ten je ovšem na desetidenní pracovní cestě v Asii. Původně avizovaný živý „řetěz proti bídě“, jak ho organizátoři nazvali, kolem budovy nevytvořili.
Jindřich Rajchl zúčastněným slíbil, že brzy přijde s řešením, kterým vyřeší problém s médii, která jsou podle něj hlásnou troubou vlády a rozdělují společnost.
Na dnešní akci reagoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Vyjádřil se, že právo demonstrovat nikdy nikomu upírat nebude, ovšem organizátoři demonstrace podle něj zneužívají obav lidí k vlastnímu politickému i ekonomickému prospěchu a realistická řešení problémů nenabízejí. „Nenávist a lež nejsou nosný politický program,“ napsal a poděkoval Policii České republiky za profesionální práci při dohledu nad průběhem akce.
Poslední demonstrace, která se konala 11. března, skončila útokem na Národní muzeum, z něhož chtěli demonstranti násilím strhnout ukrajinskou vlajku. Účastnil se toho také děkan Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík.