Lidé se zlobí na vládu kvůli rouškám. Vznikla petice za demisi Babiše i Vojtěcha

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO) (Repro ČT)

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba ANO) | FOTO: Repro ČT

Nedostatek roušek a respirátorů a nepravdivé informování o celém problému. To je hlavní důvod petice (k podepsání zde), na které rychle přibývají podpisy a která žádá konec premiéra Andreje Babiše i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Autor textu Jan Bednář sepsal pět bodů, které podle něj odůvodňují požadovanou rezignaci obou vládních představitelů. Tím nejdůležitějším je aktuální situace kolem nedostatku ochranných prostředků. „(…) kriticky podcenili situaci a do dnešního dne nebyli schopni zajistit dostatek ochranných pomůcek minimálně pro pracovníky v předních liniích,“ píše autor petice.

Na to navazuje další věc – mlžení a různé nepravdy kolem těchto prostředků. Příkladem je tvrzení premiéra o tom, že zdravotníci jich mají dostatek, aby později ministr Vojtěch pro Radiožurnál sdělil, že respirátorů chybí až jeden milion.

Další dvě kritizované oblasti jsou nezajištění testování dostatečného množství lidí, a to včetně těch, kteří mají příznaky onemocnění, a „zablokování distribuce lékařských pomůcek potřebným“.

Poslední bod se týká pondělního zasedání vlády. „Snaha premiéra A. Babiše si v nouzovém stavu řešit své vlastní problémy předkládáním změn zákona o evidenci skutečných majitelů, který by mu měl pomoct vyřešit problém se střetem zájmů. Přičemž Babišovy svěřenské fondy dostaly v návrhu zákona zásadní výjimku! Stalo se tak opět na poslední chvíli v mezirezortním řízení díky návrhu Ministerstva financí,“ upozorňuje Bednář.

Lékaři, zdravotní sestry, lékárníci, nebo třeba policisté a prodavači potravin si na nedostatek ochranných prostředků stěžují neustále. Několik z nich se již nakazilo, téměř tři stovky policistů jsou v karanténě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]