Lidé v Brně protestují proti Babišovi a proti jmenování Benešové ministryní

Nejméně 3500 lidí se podle odhadu zpravodajů ČTK shromáždilo v Brně na podporu nezávislé justice a proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Na Zelný trh zprvu přišlo jen několik stovek lidí, při pochodu městem ale dav narostl, zaplnil Českou ulici v celé délce a poté i prostranství kolem sochy Jošta.

V davu jsou vidět transparenty namířené proti premiérovi i prezidentovi. „Zeman je žába na prameni,“ stojí na jednom z transparentů, „Nechcu žít v absurdistánu,“ říká další. Nejvíce lidí drží papíry s nápisem Justice rozděleným po slabikách do tří řádků. V davu vlají české a moravské vlajky i červené trenýrky, demonstrující zvoní klíči. Už toho bylo dost, skandovali účastníci protestu.

Prezident Miloš Zeman se chystá jmenovat Benešovou novou ministryní spravedlnosti v úterý společně s ministry dopravy a průmyslu a obchodu. Výměna následuje poté, co policie navrhla obžalovat předsedu vlády Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Podle organizátorů brněnského protestu je zjevné, co je cílem změny na ministerstvu, Benešová podle nich má ovlivnit Babišovu kauzu. I nevidomý musí vidět, co se tady děje, zaznělo v úvodním projevu na Zelném trhu.

„Jsme svědky snahy o účelové ovládnutí ministerstva spravedlnosti kandidátkou, která může kdykoliv prosazovat vliv Hradu a premiéra, což ostatně činila i v minulosti, například návrhem změny trestního zákona o právní odpovědnosti firem,“ uvedl Ondřej Zeman ze spolku Společně Brno, který protest organizuje.

Česká policie v polovině dubna v kauze kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo navrhla Babiše a ostatní obviněné obžalovat. Stíhání čelí i Babišova žena Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes. Obviněni jsou také bývalí představitelé společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

Policie řešila údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo přes tři roky. Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner