Novinářka Lída Rakušanová v rozhovoru Martina Schulze vysvětluje, jak jako členka Etické komise vidí kauzu Karla Srpa, přítele prezidenta Miloše Zemana. V jeho případě soud podle ní nemohl rozhodovat jinak, než že Srpa očistil, ale záznamy i v dalších svazcích dokazují spolupráci s StB u člověka s krycím jménem Hudebník. Problém je podle Rakušanové zejména v tom, že i pokud se Srp snažil Jazzovou sekci, jejímž je zakladatelem, ochránit, nepodařilo se mu to a zapletl se až příliš.

Kauza kolem Srpovy spolupráce začala ve chvíli, kdy se Zeman rozhodl jmenovat jej členem Etické komise. Neuspěl hlavně díky premiéru Bohuslavu Sobotkovi, který celou věc odmítl kontrasignovat (načež se na něj snesla sprcha urážek od Jiřího Ovčáčka). Ve svých svazcích našli udání na sebe sama například zpěváci Jaroslav Hutka, který to potvrdil i deníku FORUM 24, a Vladimír Merta. Na Hutku podal Srp trestní oznámení.

Podle Rakušanové by ve chvíli, kdy by byl Srp v Komisi, měli její členové ztíženou práci. Zvláště ve chvíli, kdy by se rozhodovalo o lidech, jichž se Srpovo předlistopadové konání týká – tehdy by se zakladatel Jazzové sekce neměl rozhodování účastnit.

Rakušanová s Schulzem hovořili nejen o Srpovi či fungování médií, ale také o absurditě toho, že 27 let po sametové revoluci máme prezidentem člověka, který byl členem KSČ, stejně jako vicepremiéra, u něhož se navíc hovoří i o spolupráci s StB.

Podívejte se na rozhovor.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Martin Schulz
Martin Schulz
Moderátor deníku FORUM24
Další články autora