Lidé vědí, že vláda selhala. Babišovi zbyly už jen výmysly a útoky na EU

Andrej Babiš (Evropská unie)

Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie

Nový průzkum trendů GLOBSEC nedává české vládě mnoho důvodů k radosti. Ukázal, že 70 procent Čechů si myslí, že Andrej Babiš a jeho kabinet nezvládli pandemii nemoci covid-19. Opačný názor má pouze 19 procent občanů. Přestože se konečně po měsících marnosti rozbíhá dokonce i očkování, je zjevné, že voliči jen tak nezapomenou, co se v České republice v posledním roce a půl dělo, ani to, kdo za to může. I proto není překvapivé Babišovo chování ve veřejných projevech, stupňující se agresivita i lži.

Velkou pozornost vzbudil Babišův projev v poslanecké sněmovně v den jednání o nedůvěře vládě, v němž rozjel celou plejádu lží o konkurenčních Pirátech. Za pozornost ovšem stojí i jeho sázka na nacionalistickou notu. Prý o nás nebude rozhodovat nikdo zvenčí, například Evropský parlament. Ano, někdo to skutečně může přečíst jako obhajobu českých zájmů, většina lidí ale dnes už ví, že Babišův problém spočívá v tom, že právě europarlament velice tlačí na to, aby oligarchové ve střetu zájmů nepobírali dotace. Český předseda vlády takovou věc nese velice nelibě, jelikož pro jeho holding Agrofert to znamená obří ztráty. Tak asi tolik k Babišovu sdělení, že on je svrchovaný premiér.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

O den později Babiš ještě přitvrdil a začal mluvit o tom, že v restauracích nechceme cizáky. Jelikož premiér sám pochází ze Slovenska, je to nehoráznost netušených rozměrů. Rozhodně ale nejde o náhodu a nějaké na sobě nezávislé blábolení. Prostě a jednoduše už je jasné, v čem bude spočívat kampaň hnutí ANO. Andrej Babiš ví, že sílící opozici žádné hlasy sebrat nemůže. Jde tedy o to, aby oslovil národovecky laděné občany, povětšinou fanoušky SPD, případně těch pár zbylých voličů ČSSD a KSČM. Babiš totiž může lovit už jen v ultrapopulistických vodách, kde se mu ale zároveň nedaří kvůli tomu, že v této voličské skupině je nejvíc osob zaměřených proti covidovým restrikcím i proti očkování.

Andrej Babiš se velmi bojí. Po volbách by se mohla přihodit celá řada zajímavých věcí od zastavení i národních dotací až po skutečné řešení jistých kauz, které byly v posledních letech tak nějak zameteny pod koberec. Poměrně hodně lidí by mohlo být voláno k odpovědnosti. Hnutí ANO jistě udělá všechno pro to, aby se to nestalo, a nyní sledujeme, jakou cestu Prchal a spol. zvolili.

Antievropanství, přepjatý nacionalismus, dezinformace, ruské lži (protože ruská klika, to jsou Babišovi spojenci), do toho všeho zvrácenosti Pražského hradu. Čekají nás skutečně perné měsíce. Čísla z průzkumu zmiňovaného na začátku tohoto textu ale napovídají jednu věc: nemuselo by to na vítězství stačit. Protože to, co Babišova vláda během covidu-19 předvedla, předčilo veškerá myslitelná očekávání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]