Lidé versus Hana Lipovská. Do Rady ČT kandiduje i otevřený bojovník proti demokracii

Demonstrace za nezávislost České televize na Malostranském náměstí v Praze. (Jiří X. Doležal)

Demonstrace za nezávislost České televize na Malostranském náměstí v Praze. | FOTO: Jiří X. Doležal

Demonstrace za nezávislost České televize se včera konala na Malostranském náměstí. První, co jsem zaznamenal, a co možná překvapilo i přítomné policisty, byla naprostá disciplinovanost a spořádanost demonstrantů. Bez roušky nepřišel nikdo, a nikdo ani nenapadal policii, jak se běžně dělo na demonstracích protirouškových vlastenců.

Poslanecká sněmovna by měla dle svého programu volit 25. května nové členy Rady ČT. Většina v poslanecké sněmovně – tedy Babišovo ANO, rudé fosílie z KSČM, Okamurova SPD a kooperativní ČSSD prosazuje přitom velmi sporné kandidáty. Iniciativa „Společně to dáme“ svolala proto demonstraci s názvem „S.O.S. Česká televize“. Dokulhal jsem i já.

Jiří X. Doležal

Demonstrace za nezávislost České televize.

Vstanou noví radní?

Podle řady relevantních názorů někteří z navrhovaných kandidátů vůbec nesplňují kritéria pro členství v Radě ČT. Ale což je v bitvě o Českou televizi a její veřejnoprávní charakter pro Babišovu vládu důležité s vysokou pravděpodobností by podpořili odvolání generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. To znamená, podpořili by požadavek, který už měsíce zveřejňuje duo youtuberka Bobošíková/radní Lipovská, jištěny radním Lubomírem Veselým zvaným Xaver. Ti vedou už měsíce přes youtube, televizi XTV a sociální sítě masivní propagandistickou kampaň proti EU, konkrétním novinářům zpravodajství České televize (trnem v oku je jim zejména pořad Newsroom), ale nezapomínají ani na Otázky Václava Moravce a další k Babišovi, Zemanovi a Klausovi nedostatečně servilní pořady a redaktory. Prvotním cílem pro tuto nátlakovou skupinu zůstává ovšem ředitel ČT Petr Dvořák. Ne nadarmo se jeden z dílů Veselého pořadu Cestou domů (konkrétně díl č. 55 z dubna 2021) jmenuje „Chci odvolat ředitele ČT Dvořáka.“

Jiří X Doležal

Demonstrace za nezávislost České televize.

Černocký zpochybňuje demokracii

Dovolím si odcitovat text jednoho z kandidátů do Rady ČT, publikovaný na serveru Neviditelný pes – serveru, který se bohužel z prvního českého online média proměnil v platformu popíračů globálního oteplení a protirouškových disidentů. Kandidát se jmenuje Pavel Černocký: „Jsou zde přece i jiné civilizované národy, které prostě žijí jinak. Mám na myslí třeba prudce expandující Čínu anebo Rusko. Čína roste mnohokrát rychleji než celá EU. Rusko nezlomily ani sankce Evropské unie… Zatím vládne názor, že demokracie sice není ideální, ale nic lepšího nebylo vymyšleno. Ale kdo ví? Ono to vypadá, že demokracie nemusí být tím ideálním způsobem, jak spravovat stát. Kam nás tahle demokracie zavedla, vidíme dnes a denně v západní Evropě. Rozvrat, chaos, likvidace práv původních obyvatel. To opravdu chceme? Stačí se podívat do starého Říma, ten bezbřehý liberalismus jej přivedl až k úplnému pádu. Pokud se Evropa nevzpamatuje, čeká ji to samé…“

Jinak řečeno – jeden z kandidátů na radního ČT, který má garantovat veřejnoprávnost vysílání, nepovažuje demokracii za ideální způsob řízení společnosti. Obávám se, že se v tom shoduje s premiérem Babišem. Ten by to ovšem tak napřímo nikdy nenapsal. Zato Pavel Černocký si servítky nebere. Na každý pád svým vyjádřením zcela jasně demonstruje, že nemá v žádné veřejné funkci v demokratické zemi co dělat. Chce-li do veřejné funkce, ať to zkusí v jím obdivovaném Rusku či Číně.

Jiří X. Doležal

Demonstrace za nezávislost České televize.

Parta propagandistů v akci

Požadavky demonstrantů jsou jasné. Chtějí, aby rada fungovala jako kontrolní orgán garantující veřejnoprávnost vysílání ČT. Ne aby to byla, jak je tomu často dnes, parta propagandistů v akci. V petici také žádají, aby okamžitě a jednou provždy skončily jevy, jichž jsme byli v poslední době svědky. Tedy:

  • Neveřejná jednání rady bez záznamu, dokonce s vyloučením některých členů
  • Vměšování rady do personálních a programových záležitostí ČT
  • Zjevný střet zájmů některých radních
  • Urážky novinářek a novinářů členy Rady ČT

Zde připomínám, že radní Luboš Xaver Veselý byl v minulosti schopen ženu, s níž názorově nesouhlasí, označit za „svini“ či „zrůdu“ nebo jí doporučit, aby šla raději dělat kuchařku. Myslím, že už pro tuto zavrženíhodnou vulgárnost k ženám by měl pan Veselý z rady okamžitě vysvištět.

Jiří X. Doležal

Demonstrace za nezávislost České televize.

Hlavní požadavek: Odložit volby radních!

Lidí na demonstraci přišlo – na to, že je po lockdownu a všichni horečně dohánějí, co kvůli pandemii nestihli – překvapivě mnoho. Myslím, že dvě až tři stovky. Podepisovali petici (fronta byla tak dlouhá, že bych ji neustál, tak budu muset podepsat online), na pódiu se střídali řečníci, lidé nosili skutečně doma a svépomocně vyrobené plakáty proti Babišovi a jeho vládě. Opakuji, skutečně doma dělané – ne jako demonstranti proti Gretě a požadavkům na ochranu klimatu z podzimu 2019, kteří měli transparenty profesionálně tištěné.

A požadavky, které jak demonstranti, tak řečníci vznesli? Ten nejzásadnější zní: Odložme volby nových členů rady, ať je zvolí nový parlament. Volby jsou za pár měsíců, a zcela zkompromitované strany současné sněmovní většiny nemají důvěru občanů. Jde o zcela klíčový požadavek pro uchování veřejnoprávnosti ČT. Jednoduše řečeno, nepotřebujeme mít v Radě ČT kromě sprostých hulvátů, jako je pan Veselý, ještě otevřené bojovníky proti demokracii, jako je pan Černocký.

Jiří X. Doležal

Demonstrace za nezávislost České televize.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]