Lidé vzpomínají na Sobotku. Proti Babišovi byl tvrdý premiér

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a jeho vicepremiér Andrej Babiš (ČTK)

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a jeho vicepremiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

S nostalgií vzpomíná stále více lidí na Bohuslava Sobotku. Ačkoliv byl ve své době považován za slabého předsedu a premiéra, především ve vztahu k Babišovi a Zemanovi, nikdo ještě netušil, co bude předvádět v premiérském křesle Babiš, který o sobě rád vypráví, jak je ostrým manažerem. Chyba. Sobotka byl ráznější, než je celý Babiš.

SPECIÁL FORUM (archiv)

Jedním, kdo v posledních dnech provedl srovnání, je Zbyněk Stanjura z ODS: „Slabý premiér B.Sobotka dosáhl odvolání A. Babiše z vlády za 19 dní. ,Silný‘ premiér A.Babiš nebyl schopen prosadit odvolání slabého ministra kultury Staňka (k dnešku) za 36 dní,“ konstatoval Stanjura.

A má pravdu. Sobotka vyhodil z vlády vicepremiéra, ministra financí, šéfa koaliční strany a současně oblíbence prezidenta. Sice pozdě, ale přece. Babiš nedokáže ze své vlastní vlády dostat šéfa nestrategického ministerstva kultury, kterého chce vyhodit i jeho vlastní strana.

Důvod je jasný. Zeman má Babiše na lopatě, může si s ním dělat, co chce, kvůli Babišovým nekonečným a závažným kauzám. Se Sobotkou to tak neměl. Sobotka byl ve vztahu k Zemanovi sebevědomější než Babiš. A jistě za zavřenými dvěřmi s umanutým zapšklým starcem zažíval mnoho nepříjemných chvil. Stejně dosáhl svého. Na to Babiš nemá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]