Lidé zůstanou před obchody. Nestihnou je obsloužit. Nový nápad vlády

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a premiér Andrej Babiš  (print screen ČTK)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a premiér Andrej Babiš | FOTO: print screen ČTK

Jeden zákazník na 15m² prodejní plochy. Tak rozhodla vláda Andreje Babiše. Obchodníci dostali na přípravu pouhý jeden den. Státní svátek. Paráda. Tradičně překvapivý nápad znamená několik věcí. Například dnes bude v obchodech panika a dusno. I přes svátek má totiž většina otevřeno. Naposledy v normálním režimu. Od středy budou fronty. Dlouhé fronty.

Obchody mají za povinnost hlídat, aby limit zákazníků nebyl překročen. Zodpovídají také za to, že lidé budou před obchody stát v dvoumetrových rozestupech.

Řetězce jsou z nápadu vlády zděšeny. Některé přiznávají, že je pravděpodobné, že ani nestihnou během dne obsloužit všechny zákazníky čekající ve frontách. Pravděpodobně budou vznikat potyčky mezi čekajícími zákazníky a další problémy. Některé řetězce urychleně shánějí další pracovníky ostrahy. Když nebudou stíhat, zavolají policisty.

„Je důležité poznamenat, že tak zásadní změna chodu prodejen vyžaduje řadu opatření a během jediného dne, navíc svátečního, je mimořádně složité na ně stovky prodejen připravit,“ řekl ČTK mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček.

„Z našich propočtů vyplývá, že při zavedení tohoto opatření nebudeme moci obsloužit až 50 procent našich zákazníků, což bude pravděpodobně znovu způsobovat paniku, chaos a v extrémních případech i nevraživost mezi zákazníky,“ uvedla pro ČTK mluvčí společnosti Billa Dana Bratánková.

Opakovat se tak pravděpodobně budou jarní epizody. Lidé se budou chtít předzásobit. Vláda k překvapivému rozhodnutí přikročila v době, kdy klesá počet nově nakažených a kdy rozhodla, že děti se začnou vracet do škol.

Jako poněkud smutný vtip působí zlepšovák, který vláda rovněž představila. Sice v obchodech smí být v podstatě ze dne na den jen omezený počet lidí, ale zato mohou obchody zavřít ne v současných 20 hodin, ale až ve 21 hodin. V těch 21 hodin, od kterých platí zákaz vycházení. Díky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]