Lidem chodí SMS s podvodným textem, že je generál Pavel vyzývá k mobilizaci. Věc šetří policie

Prezidentský kandidát Petr Pavel ve svém volebním štábu při sledování výsledků prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Prezidentský kandidát Petr Pavel ve svém volebním štábu při sledování výsledků prvního kola prezidentských voleb. | FOTO: ČTK / Šimánek Vít

Lidem chodí podvodné SMS zprávy, které mají vyvolat dojem, že jejich autorem je kandidát na prezidenta Petr Pavel, který oslovené volá k odvelení na Ukrajinu. „O případu víme a zabýváme se jím,“ sdělila Policie České republiky na twitteru.

„Dobrý den, tady Generál Pavel,“ píše se v SMS zprávě s pravopisnou chybou. „Touto cestou bych Vám chtěl poděkovat za hlas ve volební kampani na prezidenta. Prosím vás, abyste se dostavil na nejbližší pobočku AČR, kde budete vybaven potřebnou zbrojí pro mobilizaci na Ukrajině.“

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Jde jen o další eskalaci masivního šíření dezinformací a lží, se kterými začal tým Andreje Babiše i kandidát na prezidenta sám. A to ve snaze přesvědčit voliče, že v případě zvolení generála ve výslužbě Petra Pavla by naší zemi hrozil přímý vstup do války.

„Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš,“ píše se na billboardech, které se ve velkém množství objevily bezprostředně po tiskové konferenci po skončení prvního kola prezidentské volby. Text má vyvolat – a v mnoha lidech také vyvolává – dojem, že Babišův soupeř Petr Pavel po zavlečení Česka do války touží. Do kompetencí českého prezidenta ale nic takového nespadá.

V intenzivně rozesílaných řetězových e-mailech stejně jako ve stále rostoucím množství příspěvků na sociálních sítích se pak přímo tvrdí, že Pavel by jako prezident vyhlásil válku, nařídil mobilizaci a nahnal české muže do bojů na Ukrajinu.

Prozatím nelze s jistotou určit, jestli textové zprávy s výše citovaným obsahem, které začaly občanům chodit do telefonů, pocházejí z marketingové dílny, nebo je autorem soukromý Babišův příznivec, případně zda jde jen o žert. Že nejde o skutečné sdělení z týmu Petra Pavla, může napovědět i zcela neprofesionální formulace. Armáda České republiky například nemá pobočky, vojáci fasují výstroj a výzbroj, nikoli zbroj.

Po podnětech z řad občanů se celou věcí začala zabývat Policie České republiky. Oslovila také příjemce oné textové zprávy se žádostí, aby se na ni obrátili. „O případu víme, zabýváme se jím a rádi bychom požádali kohokoliv, komu uvedená sms dorazila, aby se nám ozval na [email protected] Děkujeme!“ napsali na sociální sítě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články