Lidem, kteří prodělali covid-19, by mohlo stačit pouze jedno očkování

Ilustrační foto (Depositphotos.com)

Ilustrační foto | FOTO: Depositphotos.com

S pozitivní zprávou, podle níž by se mohla vakcína dostat k více lidem, než se nyní předpokládá, přichází nová studie. Podle ní by vyléčeným z koronaviru mohla stačit jen jedna očkovací dávka, jelikož jejich organismus již disponuje vysokou hladinou protilátek. O možném zajímavém posunu ve strategii vakcinace informuje britský deník Daily Mail. 

Tým vědců z Lékařské fakulty Icahn na Mount Sinai v New Yorku objevil velmi důležitou věc. Lidé, kteří byli v minulosti nakaženi covidem-19 a dostali zatím pouze jednu dávku vakcíny, prokazují podobné, někdy dokonce vyšší hladiny protilátek oproti těm, kteří podstoupili obě očkování a nemoc covid-19 neprodělali.

Studie, jež neuvádí, která z dostupných očkovacích látek byla použita, se zúčastnilo 109 lidí, z nichž 41 bylo v minulosti koronavirem nakaženo. Při měření hladiny protilátek po aplikaci první injekce se ukázalo, že protilátky u dříve infikovaných dosahovaly deseti až dvacetinásobku těch, které měli účastníci studie, jež novým koronavirem dosud neonemocněli. Po druhé dávce vakcíny měli dřívější pacienti s covidem-19 hladiny protilátek zhruba desetkrát vyšší.

„Myslím si, že jedno očkování by mělo stačit,“ řekl deníku The New York Times dr. Florian Krammer, virolog na Icahn School of Medicine at Mount Sinai. „Také by to lidi ušetřilo zbytečné bolesti při aplikaci druhé dávky a uvolnilo by to další dávky vakcíny,“ dodal.

Studie neprokázala, zda bude ochrana dlouhodobá, proto pokračuje v získávání dalších informací o různých aspektech očkování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články