Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Česku se činí na sociálních médiích a v češtině soustavně vysvětluje postoje a učení soudruha Si Ťin-pchinga, generálního tajemníka KSČ a prezidenta komunistické Číny. Nejnověji cítila čínská ambasáda nutkavou potřebu, aby se ostře vyjádřila k diskusím o vyloučení čínských firem z plánovaného tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. A tak jsme se opět dočkali jednoho z pozoruhodných čínských paradoxů: čínští komunisté nás vyzývají k dodržování zásad tržního hospodářství!
Je jisté, že smíšené česko-čínské lobbistické skupiny operující v České republice jsou nervózní, neboť čínská účast na českém atomovém tendru je pro „lidovou“ Čínu velmi důležitá – ještě více by totiž posílila čínský vliv v Česku, členské zemi EU a NATO, před čímž dlouhodobě varují i naše bezpečnostní a zpravodajské složky.
Ústy mluvčího lidově-čínské ambasády tak čínská strana vyjadřuje „vážné znepokojení nad tím, že se česká vláda chystá vyloučit čínskou společnost z tendru na zmíněný projekt“. Jen připomínám, že sousloví „vážné znepokojení“ znamená v diplomatické mluvě jakýsi významně vztyčený prst či povytažené obočí.
Čínští soudruzi nás dále prostřednictvím svého mluvčího poučují o tom, že „spravedlivá soutěž je jádrem tržní ekonomiky“. A české pochybnosti se snaží udolat tímto sebevědomým prohlášením: „Čínská strana je pevně proti tomu, aby česká strana zobecňovala koncept národní bezpečnosti a vytvořila tak umělou překážku pro vstup čínských společností na český trh. Takový postup se odchyluje od zásady spravedlivé soutěže, porušuje mezinárodní ekonomická a obchodní pravidla, narušuje běžný tržní řád a poškozuje legitimní práva a zájmy čínského podniku.“
Je až komické, jak se „lidová“ Čína, trvale pohrdající veškerými pravidly, naučila sofistikovaně žonglovat s mezinárodním právem. I proto závěr onoho podivného komuniké překvapí poněkud nemarxistickou argumentací: „Čínská strana se naléhavě obrací na českou stranu, aby důsledně dodržovala zásady tržní ekonomiky a spravedlivé soutěže a aby čínským společnostem poskytla otevřené, spravedlivé, transparentní a nediskriminační obchodní prostředí vhodné pro investování a provoz v České republice.“
Ano, je to tak! Čínští komunisté jsou v posledních několika letech halasnými propagátory tržního hospodářství a volného mezinárodního obchodu… Jenže jen s ohledem na další expanzi čínského ekonomického a především geopolitického vlivu. V samotném čínském impériu, oné obludné tyranii halící se do marxisticko-konfuciánského hávu, jim uplatňování mezinárodních pravidel nevoní. Natož aby snad tamější komunisté dopřáli sluchu volání čínských občanů po dodržování lidských či občanských práv…
Pro nás v Česku i EU tudíž platí: „Lidová“ Čína se v mnoha svých dokumentech prohlašuje za systémového rivala Evropy a celého Západu! Je to totalitní revizionistické impérium, před jehož aktivitami nás naše zpravodajské služby pravidelně varují. Ona tzv. investiční dohoda mezi EU a Čínou z konce minulého roku představuje naivní vstřícnost vůči tyranii s ještě naivnějším očekáváním oboustranně výhodných čínských investic.
A především: O tom, koho Česko pozve do tendru na dostavbu Dukovan, rozhoduje i podle mezinárodněprávních pravidel česká vláda… Do toho nemá co mluvit ani (p)rezident Miloš Zeman, natož jeho hradní suita. Jinou otázkou ovšem je, že i podle turboministra Karla Havlíčka by do dukovanské soutěže měli být pozváni Rusové, což je jen z bláta do louže.
Rok 2021 bude pro Českou republiku geopoliticky velmi třeskutý, a doufejme proto, že na jeho konci budeme mít ve Strakovce normální politickou koaliční vládu, byť třeba i rozhádanou, která však nebude zpochybňovat ukotvení Česka v evropských a západních strukturách.