„Lidová“ Čína varuje Česko: Dodržujte zásady tržního hospodářství a pusťte nás na Dukovany!

Miloš Zeman má řadu přátel, kteří soustavně vyhrožují České republice (www.chinaembassy.cz)

Miloš Zeman má řadu přátel, kteří soustavně vyhrožují České republice | FOTO: www.chinaembassy.cz

Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Česku se činí na sociálních médiích a v češtině soustavně vysvětluje postoje a učení soudruha Si Ťin-pchinga, generálního tajemníka KSČ a prezidenta komunistické Číny. Nejnověji cítila čínská ambasáda nutkavou potřebu, aby se ostře vyjádřila k diskusím o vyloučení čínských firem z plánovaného tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. A tak jsme se opět dočkali jednoho z pozoruhodných čínských paradoxů: čínští komunisté nás vyzývají k dodržování zásad tržního hospodářství!

Je jisté, že smíšené česko-čínské lobbistické skupiny operující v České republice jsou nervózní, neboť čínská účast na českém atomovém tendru je pro „lidovou“ Čínu velmi důležitá – ještě více by totiž posílila čínský vliv v Česku, členské zemi EU a NATO, před čímž dlouhodobě varují i naše bezpečnostní a zpravodajské složky.

Ústy mluvčího lidově-čínské ambasády tak čínská strana vyjadřuje „vážné znepokojení nad tím, že se česká vláda chystá vyloučit čínskou společnost z tendru na zmíněný projekt“. Jen připomínám, že sousloví „vážné znepokojení“ znamená v diplomatické mluvě jakýsi významně vztyčený prst či povytažené obočí.

Čínští soudruzi nás dále prostřednictvím svého mluvčího poučují o tom, že „spravedlivá soutěž je jádrem tržní ekonomiky“. A české pochybnosti se snaží udolat tímto sebevědomým prohlášením: „Čínská strana je pevně proti tomu, aby česká strana zobecňovala koncept národní bezpečnosti a vytvořila tak umělou překážku pro vstup čínských společností na český trh. Takový postup se odchyluje od zásady spravedlivé soutěže, porušuje mezinárodní ekonomická a obchodní pravidla, narušuje běžný tržní řád a poškozuje legitimní práva a zájmy čínského podniku.“

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (všichni za ANO)  (ČTK)

Je až komické, jak se „lidová“ Čína, trvale pohrdající veškerými pravidly, naučila sofistikovaně žonglovat s mezinárodním právem. I proto závěr onoho podivného komuniké překvapí poněkud nemarxistickou argumentací: „Čínská strana se naléhavě obrací na českou stranu, aby důsledně dodržovala zásady tržní ekonomiky a spravedlivé soutěže a aby čínským společnostem poskytla otevřené, spravedlivé, transparentní a nediskriminační obchodní prostředí vhodné pro investování a provoz v České republice.“

Ano, je to tak! Čínští komunisté jsou v posledních několika letech halasnými propagátory tržního hospodářství a volného mezinárodního obchodu… Jenže jen s ohledem na další expanzi čínského ekonomického a především geopolitického vlivu. V samotném čínském impériu, oné obludné tyranii halící se do marxisticko-konfuciánského hávu, jim uplatňování mezinárodních pravidel nevoní. Natož aby snad tamější komunisté dopřáli sluchu volání čínských občanů po dodržování lidských či občanských práv…

Pro nás v Česku i EU tudíž platí: „Lidová“ Čína se v mnoha svých dokumentech prohlašuje za systémového rivala Evropy a celého Západu! Je to totalitní revizionistické impérium, před jehož aktivitami nás naše zpravodajské služby pravidelně varují. Ona tzv. investiční dohoda mezi EU a Čínou z konce minulého roku představuje naivní vstřícnost vůči tyranii s ještě naivnějším očekáváním oboustranně výhodných čínských investic.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

A především: O tom, koho Česko pozve do tendru na dostavbu Dukovan, rozhoduje i podle mezinárodněprávních pravidel česká vláda… Do toho nemá co mluvit ani (p)rezident Miloš Zeman, natož jeho hradní suita. Jinou otázkou ovšem je, že i podle turboministra Karla Havlíčka by do dukovanské soutěže měli být pozváni Rusové, což je jen z bláta do louže.

Rok 2021 bude pro Českou republiku geopoliticky velmi třeskutý, a doufejme proto, že na jeho konci budeme mít ve Strakovce normální politickou koaliční vládu, byť třeba i rozhádanou, která však nebude zpochybňovat ukotvení Česka v evropských a západních strukturách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články