Lidovci chystají ústavní žalobu. Ukončení rozpravy je protizákonné, tvrdí Výborný

ČTK

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Vládním poslancům došla trpělivost s dlouhými projevy opozice kolem schvalování daňového balíčku. Během páteční schůze Poslanecké sněmovny prosadili hlasování pevně na středu 6. listopadu v 10 hodin. Kvůli případnému neukončení rozpravy hrozí nyní lidovci ústavní žalobou. Podporu návrhu již oznámily TOP 09, ODS či STAN. Piráti další postup zatím zvažují. 

Po odhlasování procedurálního návrhu Jaroslava Faltýnka (ANO) krok avizoval šéf lidovců Marek Výborný: „Návrh byl odhlasován v rozporu s jednacím řádem. Je to zákon. A pokud tímto způsobem chce vláda po necelých třech měsících projednávání daňového balíčku postupovat, tak dopředu garantujeme, že se obrátíme na Ústavní soud,“ sdělil novinářům.

V kuloárech se zároveň připomíná vládní postup při hlasování o elektronické evidenci tržeb, kdy vláda také přerušila debatu a přistoupila rovnou k samotnému hlasování. „Pokud už někoho napadá srovnání s EET, tak se projednávalo osm měsíců oproti třem měsícům daňového balíčku. A vláda se odmítá bavit s opozicí o čemkoli. My jsme připraveni si sednout za jeden stůl a diskutovat o tom, kde jsou ochotni ustoupit ze svých požadavků, které míří proti občanům České republiky,“ dodal Výborný. Přerušením rozpravy by podle něj vláda tedy porušila zákon.

Proti lidoveckému návrhu se postavil sám iniciátor návrhu Faltýnek: „Zní to celkem pikantně, že to říká kolega Bartošek, který řídil schůzi Poslanecké sněmovny, když jsme jednali o EET. A řídil ji velmi dobře. Překvapuje mě, že má tak krátkou paměť. Ale to se u KDU-ČSL stává,“ sdělil novinářům s tím, že on sám je přesvědčen o ústavnosti návrhu.

Pavel Hofman

„Dali jsme opozici velký prostor a nabídli jsme jí i možnost jednat v odpoledních hodinách. Nikdy tuhle možnost nevyužili, takže je to jednoznačně obstrukce,“ uvedl tvrzení s připomínkou, že prodloužení jednacího dne do 19 hodin nebylo schváleno.

Páteční schůze tedy skončila dle plánu ve 14 hodin. Ale zatímco  předtím byl do rozpravy přihlášen pouze Miroslav Kalousek (TOP 09), posléze se jich přihlásilo dalších 17. Jelikož budou poslanci v projednávání pokračovat ve středu v 9 hodin, zbytku řečníků zbývá přibližně hodina do samotného hlasování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner