Lidovci navrhují, aby mohl jeden z rodičů zůstat doma s dítětem za plnou mzdu

FB Milion chvilek

Marian Jurečka | FOTO: FB Milion chvilek

Předseda lidovců Marian Jurečka navrhl vyplácet sto procent mzdy rodičům, kteří budou nuceni zůstat s dětmi doma. Náklady tohoto mimořádného legislativního opatření by měl nést stát. KDU-ČSL tak reaguje na úterní rozhodnutí vlády uzavřít školy s výjimkou mateřských kvůli obavám z šíření z koronaviru. Stejné podmínky by měly podle lidovců platit i pro ostatní lidi, na něž se vztahuje povinná karanténa. 

Za účelem projednání návrhu vyzval Jurečka premiéra Andreje Babiše (ANO) ke svolání schůzky předsedů horní a dolní komory Parlamentu s předsedy stran, které jsou v něm zastoupeny. Schůzky v tomto formátu k projednání mimořádných kroků vlády by měly být podle Jurečky pravidelné.

Zákaz osobní přítomnosti žáků a studentů ve školách byl po ranním jednání Bezpečnostní rady státu vyhlášen do odvolání. Naléhavost situace Jurečka přirovnal k povodním. „Tady není čas a prostor rozdělovat opozici a koalici, ale na těchto konkrétních postupech bychom se měli dokázat shodnout všichni reprezentanti politického spektra,“ uvedl na tiskové konferenci.

Předseda lidovců upozornil, že má pro navrhované mimořádné opatření předjednanou podporu ze strany šéfa odborů Josefa Středuly, který by takový přístup rovněž uvítal. Stejný postoj zaujímají podle Jurečky i někteří zástupci Svazu průmyslu a dopravy.

Zaplatit to má stát

Podle dosavadní praxe náleží lidem v prvních 14 dnech nemocenské pouze šedesát procent mzdy. Stejná procentní výměra platí i v případě ošetřovného, které je vypláceno lidem, již se starají o nemocné. Přestože by náklady prvotně museli proplácet zaměstnavatelé, rozdíl by jim měl podle návrhu zpětně kompenzovat stát.

„Je důležité, aby se tu nezačaly propadat příjmy jednotlivců i domácností, které by mohly znamenat i případný nástup ekonomické krize,“ doplnil Jurečka. Vzhledem k tomu, že zatím není jasné, jak dlouho budou platit přijatá vládní opatření proti šíření koronaviru, odhad celkových nákladů prozatím nebyl schopen upřesnit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner