Lidovci podpořili nominaci Petra Hladíka na post ministra životního prostředí. Premiér rozhodnutí respektuje

Petr Hladík (KDU-ČSL) (ČTK / Šálek Václav)

Petr Hladík (KDU-ČSL) | FOTO: ČTK / Šálek Václav

Celostátní výbor KDU-ČSL na dnešním jednání neshledal důvod ke změně nominace Petra Hladíka na post ministra životního prostředí. Dále uložil předsedovi Marianu Jurečkovi obrátit se na předsedu vlády, aby požádal prezidenta republiky o možnost pověřit Mariana Jurečku dočasným řízením ministerstva životního prostředí do doby, než bude jmenován nový ministr.

Lidovci považují Petra Hladíka za kompetentního a čestného člověka. Není možné z politického a veřejného života odstranit člověka jen proto, že byl předvolán k podání vysvětlení na policii.

()

„O celém postupu jsem dnes informoval také pana premiéra Petra Fialu. Petr Hladík má pro post ministra životního prostředí ten nejlepší životopis. Je to zkušený manažer a jako politik se touto tematikou zabývá již mnoho let. Na resort by přinesl dynamiku a odbornost, kterou i vzhledem k současné mezinárodní situaci vyžaduje. Jsem proto připraven vedení MŽP převzít do doby, než bude jmenován nový ministr,“ řekl předseda strany Marian Jurečka.

„Petr Hladík má důvěru nejen předsednictva KDU-ČSL, ale i širšího vedení,“ dodal Jurečka. Petr Hladík dnes informoval celostátní výbor KDU-ČSL o situaci týkající se brněnské kauzy privatizace bytů.

„Nejsem z ničeho obviněn. Policie mě pouze vyzvala k podání vysvětlení, což jsem bez váhání akceptoval. Zodpověděl jsem všechny otázky a jsem připraven dále plně spolupracovat,“ vysvětlil místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík. Celostátní výbor KDU-ČSL Petra Hladíka na funkci ministra životního prostředí nominoval 3. října.

Stávající ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) se rozhodla odstoupit ze zdravotních důvodů. Čeká ji zdravotní zákrok s několikaměsíční rekonvalescencí. Petr Hladík pomáhal připravovat program koalice SPOLU pro oblast životního prostředí, tuto agendu měl na starosti i jako předseda komise pro životní prostředí KDU-ČSL. Je spoluautorem této kapitoly i v programovém prohlášení vlády. Tématem se dlouhodobě zabýval na komunální úrovni brněnského magistrátu z pozice prvního náměstka. Podporoval osazování střech fotovoltaickými panely či energetické využití odpadu, kladl také důraz na více zeleně ve městě.

Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí celostátního výboru KDU-ČSL podpořit nominaci místopředsedy strany Petra Hladíka na ministra životního prostředí respektuje. Po návratu do Prahy se s ním osobně setká. Požádá také prezidenta Miloše Zemana, aby dočasným vedením ministerstva životního prostředí (MŽP) pověřil předsedu lidovců a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články