Lidovci žádali omluvu po Faltýnkovi, ten uznal, že lhal

Eric Drooker

Představitele koaliční KDU-ČSL podráždilo vyjádření Jaroslava Faltýnka z ANO. První místopředseda Babišova hnutí totiž prohlásil, že za hlasováním proti konci podpory biopaliv stojí právě lidovci. Jejich poslanci prý společně se sociálními demokraty trvali na tom, aby členové ANO zvedli ruku pro pokračování dotací biopalivům. Tím ze státní kasy přiřkli Babišově Agrofertu zhruba 5 miliard korun. Faltýnek si však podle KDU-ČSL tuto informaci vymyslel. Po výzvě lidovců Faltýnek musel veřejně uznat, že nemluvil pravdu, a omluvit se za své výroky.

Přestože Babišovi poslanci slibovali, že budou hlasovat proti prodloužení programu pro podporu přimíchávání řepky do pohonných hmot, jednali naprosto opačně. „Hnutí ANO změnilo názor a v rozporu s pozměňujícím návrhem poslance Karla Raise hlasovalo pro zachování daňové podpory biopaliv,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. O to víc ho překvapila Faltýnkova slova.

Babišovi poslanci prý byli pod tlakem
Podle Miholy je jednání pravé ruky Andreje Babiše nepochopitelné. „Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek se veřejně vyjádřil, že kolegové ze sociální demokracie a KDU-ČSL trvali na tom, aby členové hnutí ANO takto hlasovali,“ diví se politik. „Je to lež,“ trvá Mihola na svém.

Ať dokáže svá tvrzení
Lidovci proto žádají od prvního místopředsedy ANO jasné vysvětlení, jak ke svému tvrzení došel. „Vyzývám Jaroslava Faltýnka, aby jmenovitě řekl, který poslanec KDU-ČSL ho k hlasování přemlouval,“ vzkazuje Mihola. „Jinak očekávám, že jako slušný člověk, kterým jistě je, se poslancům KDU-ČSL veřejně v médiích omluví,“ dodává koaliční politik. Svou chybu Faltýnek ve čtvrtek nakonec uznal. „Já jsem vysvětlil svým kolegům, jak jsem to sdělení myslel, a kolegové z KDU-ČSL to akceptovali,“ řekl předseda klubu hnutí ANO.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články