Volební sjezd KDU-ČSL přinesl radikální personální změny. Novým předsedou je poslanec Marek Výborný, který výrazně porazil Mariana Jurečku. Výbornému pomohl distanc od působení lidovců ve vládě s Andrejem Babišem, jehož symbolickým představitelem se stal bývalý ministr zemědělství.
[ctete postid=“241799″ title=“Krédo hejtmanky Jermanové: Spravovat zemi jako rodinnou firmu Anofert“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Jermanová-Babiš-385×230.jpg“ excerpt=“Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová názorně předvádí, jak si “ permalink=“https://forum24.cz/kredo-hejtmanky-jermanove-spravovat-zemi-jako-rodinnou-firmu-anofert/“]241799[/ctete]
Důkladný průvan v čele jedné z nejstarších domácích politických stran je hlavní zprávou dosavadního průběhu sjezdu KDU-ČSL v Brně. Ze šesti zvolených členů vedení obhájil pouze řadový místopředseda Jan Bartošek. Voláním po nových tvářích lidovečtí delegáti reagovali na stagnaci preferencí, pohybujících se na pětiprocentní hraně volitelnosti.
KDU-ČSL nevzkvétá
Na tíživou realitu, že KDU-ČSL „nevzkvétá“ a „bojuje o přežití“, apeloval ve svém vystoupení Marek Výborný, jeden ze tří kandidátů na předsedu po avizovaném odchodu Pavla Bělobrádka z osobních a rodinných důvodů. „Nepodařilo se nám navázat na nadějný výsledek z roku 2013. Ztratili jsme skoro třetinu poslanců, několik senátorů a v komunálních volbách skoro 350 mandátů,“ burcoval.
Poukázal tak na skutečnost, že lidovci v posledních parlamentních volbách jen těsně pronikli do sněmovny ziskem 5,8 procenta hlasů, když proti úspěšnému comebacku v předchozích volbách ztratili jedno procento voličské přízně. I loňské senátní volby zůstaly ziskem dvou mandátů za očekáváním, stejně tak výsledky tradičně úspěšných voleb do obecních zastupitelstev.
Tato rétorika v sále zabrala, stejně tak kritika působení KDU-ČSL v Sobotkově vládě s dominantním vlivem Andreje Babiše.
Pomáhali jsme Babišovi s dotacemi
„Vstoupili jsme do vlády s koaličním partnerem, kterému jsme pomáhali s dotacemi biopaliv, mlčeli k jeho zasahování do médií, tolerovali jsme jeho dotační podvod a nakonec spolkli i daňový fígl s dluhopisy. Takto se nechová hodnotová strana,“ prohlásil Výborný. Tím se vymezil vůči svému hlavnímu konkurentovi Jurečkovi.
Možná jen opomněl zmínit smutnou roli KDU-ČSL při obcházení lustračního zákona, kdy se stal ministrem evidovaný agent Státní bezpečnosti. Ani po pěti letech soudních sporů nevyvrátil dochované důkazy o vědomé spolupráci. To odporuje všem zvyklostem, kdy bylo po vládních nominantech vyžadováno čisté lustrační osvědčení.
S přihlédnutím k okolnostem tedy ani není divu, že Výborný nakonec s dvoutřetinovou převahou porazil Jurečku ziskem 256 hlasů, zatímco jeho soupeř jich dostal jen 124. Touha po změně však byla mnohem širší. Projevila se i volbou první místopředsedkyně Šárky Jelínkové, kterou veřejně podpořil Marek Výborný.
Této dosud málo známé senátorce za obvod Kroměříž uvolnil místo Jan Bartošek, jehož delegáti zvolili řadovým místopředsedou. Nováčky ve vedení doplnili rovněž neznámí komunální politici Bohuslav Niemiec, Štěpán Matek a Petr Hladík.
Jurečka narazil
Jediným rušivým momentem rokování „klidné síly“ je zatím extempore kolem ambiciózního Mariana Jurečky, který od roku 2011 setrvával v pozici prvního místopředsedy KDU-ČSL. Trpělivě vyčkával, kdy bude moci postoupit o pomyslný stupínek výš, a nyní tvrdě narazil.
Uražený Jurečka nevyslyšel přání Výborného, aby se stal řadovým místopředsedou a vzdal se kandidatury. Strana podle něj vyslala jasný signál, že chce změnu a nestojí o to, aby ve vedení pokračovali ti, kteří byli součástí předchozí vlády.
„Myslím, že by představitelé KDU-ČSL neměli šířit fake news,“ odmítl navíc slova Výborného o jeho podílu na podpoře biopaliv. Tady se však jeho emotivní vyjádření rozchází s realitou.
Když odmyslíme chování otevřené Babišovy páté kolony mezi lidovci, zlínského hejtmana Jiřího Čunka, který považuje premiérovo stíhání za politickou objednávku, Jurečka byl opozicí považován za nejspolehlivějšího „bílého koně“ byznysových zájmů tehdejšího ministra financí.
Babišův bílý kůň
Příkladů by se našlo víc, nejen prodloužení státní podpory biopaliv první generace na bázi řepky, která má být v zemích EU do roku 2020 zcela utlumena. Překvapuje ovšem horlivost, s jakou se exministr zemědělství fakticky bil za zájmy Agrofertu. Byl to právě Jurečka, kdo do sněmovny přinesl návrh ministerstva financí na pokračování daňových úlev pro biopaliva, ačkoli šéf ANO do té doby sehrával před veřejností divadélko, že o žádné úlevy nestojí.
[ctete postid=“241628″ title=“Babišova ostře sledovaná kauza míří do finále. Vyšetřovatel Nevtípil se nezalekl nátlaku“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Čapák-385×230.jpeg“ excerpt=“Tříleté vyšetřování dotačního podvodu farmy Čapí hnízdo je ukončeno. Kauza směřuje k “ permalink=“https://forum24.cz/babisova-ostre-sledovana-kauza-miri-do-finale-vysetrovatel-nevtipil-se-nezalekl-natlaku/“]241628[/ctete]
Babišova vláda odmítá návrhy Evropské komise na zastropování zemědělských dotací, zvýhodňující malé rodinné farmy na úkor velkých agrokoncernů v čele s dominantním hráčem na českém trhu Agrofertem. Už se ale zapomíná, že důrazným kritikem tohoto plánu byl už předchůdce současného ministra zemědělství Miroslava Tomana.
„Samozřejmě že se jedná o snahu konzervovat socialistický průmyslový způsob velkoplošného zemědělství s úzkým spektrem produkovaných komodit,“ komentovala tehdy Jurečkovu snahu Asociace soukromého zemědělství, zastupující farmáře.
Na ruku velkým hráčům
Lidovecký exministr však šel na ruku velkým podnikům v rezortu i v jiných ohledech. Trojnásobně zvýšil strop dotací z evropského Programu rozvoje venkova na 150 milionů korun, přičemž dotační program je původně určený pro malé a střední podnikatele v zemědělství. Opozice tehdy za těmito kroky tušila neprůhledné zákulisní Jurečkovy dohody s Andrejem Babišem.
Agrofertu se však za jeho působení dařilo i jinde. Firmy z holdingu dostávaly rekordní potravinářské dotace, společnost Uniles pravidelně vyhrávala miliardové tendry na zpracování dřeva. Každodenní střet zájmů majitele formálně skrytého impéria se stal samozřejmostí, která Jurečku příliš nevzrušovala.
Poučí se KDU-ČSL?
Na chyby a poučení z vládního angažmá s hnutím ANO poukázal odstupující předseda Pavel Bělobrádek a volbou Výborného si je uvědomila i většina delegátů. Pokud Jurečka nenabídl nic víc než „svoji zkušenost mezinárodní, evropskou, vládní, svoji pracovitost, kompetentnost,“ neměl šanci uspět. Jeho „pracovitost a kompetentnost“ ve vládě ocenil spíš někdo jiný.
Nový předseda KDU-ČSL projevil přání spolupracovat se středopravicovými stranami. Totéž na sjezdu vyslovili zástupci ODS, TOP 09 a STAN. Čas ukáže, jak se kromě rázných personálních změn projeví i náhled na letitou pružnou lidoveckou strategii „být přitom“, a to téměř za všech okolností. U Marka Výborného existuje vysoká šance, že se skutečně z chyb minulého vedení poučil.