LN porušují novinářskou nezávislost, varuje Chovanec

Eric Drooker

Článek o podivném hospodaření České pošty, který v sobotu vydaly Lidové noviny Andreje Babiše, pořádně nadzvedl ze židle ministra vnitra Milana Chovance. Jednání listu, spadajícího pod vydavatelství Mafra, které vlastní ministr financí, dle názoru Chovance jednoznačně poškozuje důvěryhodnost vlády jako celku. Proto šéf vnitra veřejně vyzval vydavatele Lidových novin, aby výše uvedené pochybnosti buď potvrdil, nebo vyvrátil, a to ještě před úterním hlasováním o důvěře vládě.

Lidové noviny v sobotu uveřejnily článek „Babiš se pustil do pošty: Vypisuje podivné tendry“, a tím se prý dopustily hrubé manipulace a závažného porušení novinářské nezávislosti a objektivity.

Důvody, které Ministerstvo vnitra vedly k tomuto názoru, vám Svobodné fórum nabízí v původní verzi: 

1. Článek se snaží vzbudit dojem, že dopis, který odeslal Andrej Babiš Milanu Chovancovi, je horkou aktualitou. Přitom jde o 10 dní starý text (dopis byl datován 13. 5. 2015), na který Ministerstvo vnitra obratem následující den odpovědělo. Navíc od té doby proběhla řada relevantních jednání, a to za účasti Andreje Babiše. Veřejnost byla o těchto krocích řádně informovaná.

2. Nikdo z Lidových novin při přípravě tohoto článku nepožádal Ministerstvo vnitra o stanovisko. Jde o ukázkové porušení principu objektivity.

3. Článek dále očividně vychází z proklamace majitele vydavatelství Andreje Babiše, že Česká pošta hospodaří netransparentně. Přitom zcela ignoruje faktický stav jednotlivých zakázek i to, že se jimi na podnět Andreje Babiše nedávno zabývala Dozorčí rada České pošty. Zde je třeba zdůraznit, že o tom, zda je zakázka v rozporu, či v souladu se zákonem, nerozhoduje ministr financí, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, případně soud. Nelze bohužel pominout ani fakt, že jedna z těchto zakázek se týká oblasti, ve které Andrej Babiš podniká.

4. Překvapivé také je, že Lidové noviny ve svém zájmu o transparentnost zakázek na České poště zcela opominuly fakt, že jedna ze sesterských firem vydavatelství Lidových novin z holdingu Agrofert je obviněna v korupční kauze, která souvisí právě s dodávkou pro Českou poštu.

5. Dalším důvodem našeho přesvědčení, že záměrem článku je podporovat politické stanovisko Andreje Babiše, je jeho načasování. Zveřejnění těsně před pondělním jednáním vlády o návrhu zákona o poštovních službách je jednoznačnou snahou toto jednání manipulativními prostředky ovlivnit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]