Lidové noviny publikují nesmysly a internet je v šoku. Se zpožděním sedmi let

István Léko. Přítel Andreje Babiše a bývalý šéfredaktor Lidových novin (ČTK)

István Léko. Přítel Andreje Babiše a bývalý šéfredaktor Lidových novin | FOTO: ČTK

Lidové noviny před několika dny publikovaly článek „Živou vodou proti covidu“. Jednalo se o propagaci esoterického nesmyslu. Na sociálních sítích se strhlo peklo, redaktorka byla propuštěna, editoři dostali finanční postih a deník se omluvil. To ovšem není ani to hlavní, ani to nejzajímavější. Skutečně nejvíc zarážející je totiž fakt, že někomu trvalo celých sedm let, než zjistil, že Lidové noviny premiéra Andreje Babiše jsou dezinformační médium par excellence. Oni totiž lži nepocházejí jen z Ruska, ale třeba taky z Agrofertu.

Vědci tvrdí, že mobil přiložený do blízkosti hrnku nebo sklenice dokáže během krátké chvíle změnit molekulární strukturu jakékoliv tekutiny a vytvořit tak i z obyčejné vody ‚elixír zdraví‘, který posiluje imunitu a harmonizuje procesy v těle,“ psala v LN 2. prosince Eva Presová (více zde). O věci poté informovala řada dalších médií, mezi nimi například regionální Deník.

()

Jenže tohle ani zdaleka není největší problém Lidových novin, které v roce 2013 koupil současný předseda vlády Andrej Babiš proto, aby „psaly pravdu“. Jsou to zničené noviny stejně jako MF DNES, která patří do stejného vydavatelství, a tudíž do holdingu Agrofert.

Všimněte si, o kolik menší ohlas vzbudily jiné lži Lidových novin. V září 2018 vydal tento deník názor vymyšlené šéfky humanitární organizace, jež svými názory měla podpořit Andreje Babiše, který odmítal, aby Česká republika přijala dětské uprchlíky bez domova a bez rodičů.

Na počátku roku 2018 „získaly“ Lidové noviny zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Autoři článku Ondřej Koutník a Martin Shabu v textu nepravdivě uváděli, že tato zpráva nemluví o Babišovi ani o podvodu.

Sídlo mediální skupiny Mafra v Brně (ČTK)

Komentátoři Lidových novin pravidelně šéfa chválí, přeborníkem je v tom sám šéfredaktor István Léko. Na jaře, na počátku koronavirové krize, oslavoval Babišovu vládu každý týden, až došlo na slavný text „Hvězdou na mapě Evropy“, což byl kousek jako vystřižený z Rudého práva. Jindy jsme se od něj zase dozvěděli, že Babiš je člověk, který ve chvíli, kdy končí svět, vezme lopatu, vykope díru a zasadí strom. Léko je ostatně premiérův dlouholetý přítel a dříve spolu hráli tenis.

Takže ano, Lidové noviny otiskly nesmysl. Ale v žádném případě to nijak nezpochybňuje jejich kredibilitu, žádnou totiž už dávno nemají. Patří výrobci hnojiv. A podle toho taky vypadá jejich obsah.

Tento text byl publikován díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]