Lidové noviny začínají odvolávat ministra Plagu. Čeká se jen na povel od Babiše

Ministr školství Robert Plaga (ANO)  (Facebook Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy)

Ministr školství Robert Plaga (ANO) | FOTO: Facebook Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Stává se zvykem, že pokud se Babišovy noviny začnou věnovat některému z ministrů posledních dvou vládních kabinetů, většinou to značí jejich brzké odvolání. Konkrétně Lidové noviny a jejich dvojice redaktorů Martin Shabu a Ondřej Koutník jsou na to specialisté. Své o tom ví Helena Válková, nebo Karla Šlechtová. Nyní se stal terčem kritiky novin, jimž vládne premiér Babiš, ministr školství Robert Plaga.

Šéf problematického ministerstva, které nebývá tím nejpopulárnějším a odnáší to především nižšími příspěvky ze státního rozpočtu, podle informací Lidových novin neplní požadavky svého vládního nadřízeného. Největší mezery má mít v komunikaci a také si prý dodnes neporadil s otázkou financování sportu. To má na starost nově určený zmocněnec Milan Hnilička a ten si zřejmě spolupráci s Plagou moc nepochvaluje.

Skutečný důvod ovšem nebude stejný jako oficiální verze, kterou do stranických novin ANO vypustil někdo z vedení hnutí, aby připravil půdu na možné odvolání nepohodlného ministra školství. Plaga se totiž už několikrát ozval v momentě, kdy měl mlčet a nepřitakával ve chvíli, kdy se to od něj očekávalo.

Nejviditelnější to bylo v době, kdy šéfka Asociace krajů a velká Babišova oblíbenkyně Jana Vildumetzová přišla s nápadem, že stát bude rozhodovat o tom, které děti mohou chodit na střední školu s maturitou, a které budou označeny za hloupé a jejich jedinou možností bude učňovské středisko. Rázně proti se ovšem postavil právě ministr, který má vzdělávání ve své gesci.

Plaga si jaksi neuvědomil, že předseda vlády chová k Vildumetzové sympatie, které dal najevo třeba návštěvou na její svatbě a rozhodl se jednat podle svého vědomí a svědomí. Na to se ovšem v hnutí ANO nehraje, což by si jeho člen měl opakovat pokaždé, kdy se rozhodne prezentovat svůj názor na veřejnosti.

Stejně tak je jasné, že velký zájem Lidových novin má být pro Roberta Plagu jasným signálem, aby se nad svým chováním do budoucna více zamyslel. Pokud by ministr školství měl nějaké pochyby a myslel si, že se pod ním židle nekývá, může se zeptat svých stranických kolegyň.

Byl to totiž právě Babišův deník, který exministryni spravedlnosti Helenu Válkovou označil za špatnou manažerku a na exministryni obrany Karlu Šlechtovou „vytáhl“ zneužívání VIP salonku na pražském letišti. Obě političky posléze musely ve svých funkcích skončit, protože měl Andrej Babiš stejný dojem jako jím ovládaní novináři.

Nejistotu tak vzbuzují pouze dvě věci. Kdy bude Plaga odejit a jak se zachová. Upne se na premiéra jako Válková a stane se jeho nekritickým obhájcem, nebo se naštve jako Šlechtová a stane se nejistotou při každém důležitém hlasování? Čas ukáže. Je však jasné, že nástupce už netrpělivě přešlapuje. Bývalý primátor Brna Petr Vokřál totiž čeká na další možnost věrně vládnout vůdci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]