Lidové noviny znají Žlutého barona. Když ho mohou pomlouvat

Eric Drooker

Pokud jste se domnívali, že jste se už dávno mohli v Lidových novinách, které patří šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, dočíst o knize Žlutý baron Zuzany Vlasaté a Jakuba Patočky, nemýlili jste se. Je to ještě lepší, jelikož se jedná oo noviny naprosto svobodné a nezávislé, o publikaci, která ukazuje na nekalé praktiky a vliv možného budoucího premiéra, se psalo už dvakrát. Podívejme se proto na to, jak to probíhalo.

Za povšimnutí stojí svěží textík Jiřího Hanáka ze vznešené rubriky Poslední slovo. Ten totiž Žlutého barona zmiňuje poprvé 12. srpna, když se servilně zastává nezávislosti listu a zároveň autory knihy kritizuje. Pro ilustraci citujme poslední odstavec: “A nyní o mém svedeném troubovství a naivitě, jakož i o Lidovkách jako stranickém listu pana Babiše. Napsal jsem, že pan Babiš má vůdcovské sklony, neboť jeho vůle je v ANO zákonem nejvyšším, a že je tím velmi nebezpečný. Stranické Lidovky to otiskly bez dotazu, beze změny písmenka. Napsal jsem, že Andrej Babiš znamená největší ohrožení české demokracie od doby opoziční smlouvy. Stranické Lidovky to otiskly bez dotazu a beze změny písmenka. No to jsou stranické noviny jako sloní noha, není-liž pravda? Ovšem chápu, v tom je právě ta rafinovanost. Obžalovaný se cynicky přiznal, nebo obžalovaný cynicky zapírá, to podle potřeby. Co tak kdyby Deník Referendum, jehož je pan Jakub Patočka patronem, otiskl naopak bez jakýchkoliv doprovodů text o Andreji Babišovi jako o světle české politiky? To bych ho už nemohl při jeho kritice Lidovek považovat za výšplecht c. k. rakouské policie.”

Ale nebojte se, to není to konec. Lidové noviny si povšimly bezprecedentního zásahu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který Patočku s Vlasatou prošetřuje za přestupek – pořádali totiž k propagaci Žlutého barona turné. Je logické, že se o tom píše v novinách, které vždy byly symbolem svobody slova, obrany demokracie a soudržnosti novinářů, která se má právě teď projevit, že? Ale…

Ano. Lidovky, konkrétně jejich autor Tomáš Tománek, nepovažuje za nejdůležitější bránit své kolegy, ať jsou na stejné názorové vlně, či ne. Nejdůležitější je podle něj fakt, že Patočka je sociální demokrat. Konkrétně například uvádí: “Sociální demokrat Patočka patří mezi přední kritiky předsedy hnutí ANO. Zajímavé však je i jiné jeho angažmá. Se spoluautorkou knihy Zuzanou Vlasatou působí ve vedení spolku s názvem Centrum pro média, ekologii a demokracii. Z registru smluv lze vyčíst, že tento subjekt získal loni v prosinci zakázku od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky. Od společnosti, kterou založilo ministerstvo nyní řízené Babišovým úhlavním soupeřem Milanem Chovancem (ČSSD), Patočkův spolek dostal práci na propagaci pojišťovny za 350 tisíc korun.”

Padesátá léta? Nikoli. Česká republika 2017 a nejnezávislejší noviny, jaké si dovedete představit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]