Lidovky nás uklidnily: Babiš nikoho neohrožuje, jste hysteričtí a není StB jako StB

Pavel Hofman

Němý protest proti Andreji Babišovi | FOTO: Pavel Hofman

Babišovy noviny, Lidové noviny i MF DNES, se čas od času zabývají relativizací toho, co se děje v České republice – tedy toho, že trestně stíhaný agent Státní bezpečnosti Andrej Babiš sestavil vládu za podpory komunistické strany. Novým případem je komentář spolupracovníka LN Pavla Matochy (vyšlo v LN 27. 7. 2018). Ten má dojem, že upozorňování na nebezpečí, které Babiš představuje, je hysterické, nepřiměřené a zbytečné.

Pana Matochu zarazila zásadní vyjádření, která zazněla v poslanecké sněmovně v den hlasování o důvěře vládě. Nejvíce kritizuje Petra Fialu – ODS prý mohla s Babišem sestavit vládu, a tak by žádné problémy s komunisty neexistovaly. Je to podle něj proto, že programem ODS i dalších stran je antibabišismus. Spolupracovníka Lidových novin vůbec nenapadlo, že pro některé strany mohou být například důležité hodnoty a sliby voličům – a že taková věc se prostě neporušuje, což se všem kromě ČSSD podařilo.

Pak je tu další relativizace, kterou je potíž s Babišovou spoluprací s StB. Matocha snaživě připomíná, že “soudy o jeho registraci ještě probíhají”, a ignoruje, že na Slovensku je už dávno jasno. Nedá se s tím nic dělat, a to ani když se Babiš bude soudit ve Štrasburku. Navíc i kdyby prý premiér byl agent StB, byl to takový neškodný agentíček, protože mnohem horší byl prý takový Josef Tošovský. Pana Matochu tudíž nijak nezaráží, že Babiš je ještě navíc nejsilnějším podnikatelem v zemi, má politickou stranu a hlavně vlastní média. Ostatně kdyby to panu Matochovi vadilo, do těchto médií by nepsal.

Pan redaktor uznává, že Babiš není ve všem ideální (ale týká se to zjevně pouze personálií), ale “jeho démonizace je hysterická”. Nic se neděje, nejsou tu zajišťovací příkazy, není tu nátlak na média, není tu celá Babišova minulost včetně získání Agrofertu, není tu zjevně ani trestní stíhání kvůli padesátimilionové dotaci na Farmu Čapí hnízdo, tu ostatně Matocha jako důvod pro nevstoupení do takové vlády vůbec nezmiňuje. Asi je to jenom taková marginálie.

“Naši společnost neohrožují Babiš, Zeman, Putin a Trump, ale právě ten hysterický mód chování,” píše Matocha. Autorka tohoto textu by v reakci spíše parafrázovala. Naši společnost neohrožují pouze Babiš, Zeman, Putin a Trump, ale právě ten relativistický a bezhodnotový mód chování lidí, kteří jsou podobný výkřik ještě navíc schopni napsat do pseudonezávislých novin patřících předsedovi vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner